Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Polska staje się śmietnikiem dla niechcianych diesli z Zachodu

5 lis, 17:07

Według nowych danych Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska bogate kraje Europy Zachodniej eksportują swoje problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza do biedniejszych państw w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym do Polski.

Udostępnij
0
Skomentuj
Giełda w Kownie - samochody prosto z lawety Giełda w Kownie - samochody prosto z lawety Foto: Auto Świat
  • Z danych Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska wynika, że w ubiegłym roku kraje zachodniej Europy wyeksportowały do Polski ponad 350 tys. „brudnych diesli”
  • Unijni eksperci ostrzegają, że bez odpowiednich przepisów ogólnoeuropejskich sytuacja z roku na rok będzie się pogarszać

Większość trujących diesli, które trafiają do Polski, pochodzi z sąsiednich Niemiec. Pozostałe kraje zaopatrzeniowe to Belgia, Holandia i Włochy. Tak duży wzrost eksportu starszej generacji diesli to w dużej mierze pokłosie wyroku Federalnego Sądu Administracyjnego w Lipsku z początku roku. Sąd Administracyjny zdecydował, że duże miasta mają prawo wprowadzić zakaz wjazdu diesli niespełniających najnowszych norm emisji spalin.

Co to oznacza w skali Niemiec? Z szacunków wynika, że problem dotyczy aż 12 z 15 milionów pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, które zarejestrowane są w Niemczech. Konsekwencją wprowadzenia zakazów będzie znaczny spadek wartości stosunkowo młodych jeszcze aut (czyli np. tych spełniających normę Euro 5). Mowa tu o samochodach wyprodukowanych do 2014 roku – norma Euro 6 weszła w życie w 2015 roku.

Aktualnie zakazy tego typu wprowadził tylko Hamburg, ale już niebawem podobne rozwiązania zostaną wprowadzone w Berlinie i Frankfurcie. Kwestią czasu będzie rozlanie się zakazu na inne niemieckie miasta. Jednak już dziś widać spadek cen stosunkowo nowych diesli na rynku niemieckim i coraz większy problem z ich odsprzedażą na terenie kraju. Co prawda po najnowsze ropniaki chętnie zgłaszają się jeszcze Austriacy, Włosi i Francuzi, ale już starsze, bardziej wyeksploatowane szerokim strumieniem płyną na wschód, w tym w dużej mierze do Polski.

Przed zalewem trującego złomu ostrzega nas eksperci z UE. "W przypadku braku ogólno unijnych poprawek lub podobnych ograniczeń dotyczących trujących diesli, Europie Środkowej i Wschodniej grozi zalew tego typu samochodu, zaraz po tym, jak mieszkańcy z zachodniej i północnej Europy będą się ich pozbywać" – powiedziała Euronews Julia Poliscanova, ekspert ds. jakości powietrza w Transport & Environment, fundacji zajmującej się badaniem wpływu transportu na środowisko.

To zła prognoza, bo według danych T&E, Polska jest wśród państw z najgorszą jakością powietrza w Europie. Według ekspertów zanieczyszczenie powietrza powoduje u nas ponad 43 tys. przedwczesnych zgonów każdego roku!

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej