Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Poszerzenie A2 na wysokości Poznania – umowa jeszcze w listopadzie

8 lis, 12:13

To pierwsza taka inwestycja na polskich autostradach i jednocześnie niezbędna, ponieważ autostradowa obwodnica Poznania w godzinach szczytu pęka w szwach. Umowa na jej rozbudowę wkrótce zostanie podpisana, ale prace ruszą dopiero wiosną 2019 roku.

Udostępnij
0
Skomentuj
Autostrada A2 Autostrada A2 Foto: Autostrada Wielkopolska

Do przetargu ogłoszonego przez Autostradę Wielkopolską ostatecznie zgłosiła się tylko firma A2 Route Sp z o.o. (stworzona przez Strabag i KI One). Po uzyskaniu wszystkich zgód operator autostrady podpisze z nią kontrakt. Zainteresowanymi rozbudową A2 byli również spółki Colas Polska Sp. z o.o. i Budimex SA, ale ostatecznie nie złożyły oferty.

Trzeci pas ruchu powstanie na odcinku o długości 16 km pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny. Zakres prac przewiduje jednka znacznie więcej, niż przeiwudje umowa koncesyjna. Przeprowadzona zaostanie również modernizacja nawierzchni, by przystosować ją do większego natężenia ruchu. Poszerzone zostaną łącznice na wybranych węzłach, powstanie ponadto znacznie więcej ekranów akustycznych (ich powierzchnia wzrośnie trzykrotnie).

Teraz na trasie A2 w okolicy Poznania po dwóch pasach ruchu porusza się ok. 65 tys. samochodów na dobę (ok. 23 mln rocznie). 1/3 jadących w tranzycie płaci za korzystanie z obwodnicy, 2/3 korzysta z obwodnicy bezpłatnie poruszając się w ramach skrajnych węzłów Poznań Wschód i Poznań Zachód. Inwestycja jest bardzo potrzebna, ale najpierw kierowcy będą musieli przecierpieć tymczasową organizację ruchu w okresie rozbudowy.

Zakończenie prac planowane jest na połowę 2020 roku, ale w przypadku korzystnych warunków pogodowych dobudowa trzeciego pasa i wzmocnienie nawierzchni na pasach już funkcjonujących mogą zostać zrealizowane już pod koniec 2019 roku.

Poleć
Udostępnij
0

Zobacz również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej