Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Przetargi na kolejne 140 km dróg – jeszcze w tym roku

8 paź, 22:04

Kolejne odcinki dróg oddawane są do użytku, ale oprócz tego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje też nowe przetargi, dzięki którym w najbliższych latach rozpoczną się kolejne budowy. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone postępowania na budowę niemal 140 km nowych dróg za ponad 3 mld złotych.

Udostępnij
0
Skomentuj
Droga ekspresowa S3 Droga ekspresowa S3 Foto: GDDKiA

Choć kierowcom udostępniane są kolejne fragmenty obwodnic oraz dróg ekspresowych, to i przecież są to budowy, które zostały rozpoczęte już dawno. Aby jednak powstawały kolejne odcinki dróg szybkiego ruchu, GDDKiA ogłasza nowe przetargi. Jeszcze w tym roku zaplanowano rozpoczęcie aż dziesięciu nowych postępowań, w których wyniku zostaną wyłonieni wykonawcy niemal 140 km nowych autostrad, dróg ekspresowych oraz dróg krajowych o podwyższonym standardzie. Umowy z nimi będą podpisane najprawdopodobniej w trzecim kwartale przyszłego roku. W przygotowaniu są też kolejne przetargi i jak wynika z naszych informacji, w 2019 roku planowanych jest rozpoczęcie postępowań dotyczących ponad 400 km nowych dróg różnych kategorii, ale przede wszystkim będą to nowe autostrady oraz drogi ekspresowe.

Już za nami jest ogłoszenie przetargu na budowę całkowicie nowej drogi S16. Docelowo trasa ta ma połączyć Olsztyn z Ełkiem, ale na razie powstanie tylko jeden odcinek nowej drogi: to 17,1 km z miejscowości Borki Wielkie do Mrągowa.

Województwo warmińsko-mazurskie Województwo warmińsko-mazurskie Foto: GDDKiA

W kolejnych miesiącach tego zaplanowano zaś rozpoczęcie przetargów na budowę kolejnych dróg ekspresowych. To odcinek trasy S11 w województwie opolskim – będzie to licząca 28 km obwodnica Olesna. W tym samym regionie powstanie też niemal 12-kilometrowa obwodnica miejscowości Praszka. To droga krajowa nr 45, która zdecydowanie odciąży dotychczasowy szlak komunikacyjny biegnący przez wspomnianą miejscowość.

Województwo opolskie Województwo opolskie Foto: GDDKiA

Bardzo ważna dla kierowców wyjeżdżających na zachód Europy będzie zapowiedziana przebudowa autostrady A18 od węzła Olszyna aż do granicy Polski z Niemcami. Łącznie to niemal 22 km. Inwestycja ta ma zdecydowanie podwyższyć standard jazdy po tym zaniedbanym obecnie odcinku ważnej drogi biegnącej na zachód Europy.

Województwo lubuskie Województwo lubuskie Foto: GDDKiA

W województwie świętokrzyskim zaplanowano z kolei budowę obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej numer 9. To szlak komunikacyjny łączący Warszawę i Radom z Podkarpaciem. Dzięki nowej inwestycji zdecydowanie zmniejszy się natężenie ruchu na miejskim odcinku obecnej „krajówki” biegnącej niemal przez centrum Ostrowca.

Województwo świętokrzyskie Województwo świętokrzyskie Foto: GDDKiA

W województwie śląskim z kolei planowana jest budowa liczącej niemal 25 km obwodnicy miejscowości Poręba i Zawiercie. To nowy fragment drogi krajowej numer 78, który będzie się zaczynać w Siewierzu. Docelowo droga ta będzie prowadzić do Jędrzejowa, gdzie połączy się z trasą ekspresową S7 biegnącą z Krakowa do Kielc i dalej na północ Polski.

Województwo śląskie Województwo śląskie Foto: GDDKiA

Ważną lokalnie drogą będzie zaś zaledwie 1,4-kilometrowy odcinek, dzięki któremu kierowcy jadący droga krajową numer 28 ominą miejscowość Chełmiec w okolicy Nowego Sącza. Docelowo droga ta stanowić będzie fragment obwodnicy Nowego Sącza.

Województwo małopolskie Województwo małopolskie Foto: GDDKiA

Ostatni z zaplanowanych na ten rok przetargów dotyczy województwa zachodniopomorskiego i drogi ekspresowej S11. Będzie to liczący niemal 50 km fragment drogi z Koszalina do Bobolic. Docelowo droga ta biegnie do Piły, Poznania i dalej na południe Polski.

Województwo zachodniopomorskie Województwo zachodniopomorskie Foto: GDDKiA

A jakich ważnych przetargów możemy spodziewać się w 2019 roku? Warto wspomnieć o drodze S1 z Mysłowic do Bielska-Białej – bardzo ważnej dla śląskiej aglomeracji, czy też trasie S7 z podwarszawskiego Kiełpina aż do Płońska – to droga wylotowa z Warszawy w kierunku Gdańska. Planowany jest też przetarg na budowę autostrady A2 od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec, jak również dotyczący połączenia Torunia i Bydgoszczy drogą ekspresową S10. W sumie postępowania te mogą opiewać na niemal 20 mld zł. Jeśli wszystkie się powiodą za kilka lat, zyskamy kolejne pół tysiąca kilometrów autostrad oraz dróg ekspresowych.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej