Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Przez SUV-y ginie więcej pieszych

20 sie, 10:53

Do takich wniosków doszli Amerykanie. Według tamtejszych mediów, od momentu wzrostu popularności SUV-ów zginęło o 46 procent więcej pieszych, a spotkanie pieszego z tego typu autem zwiększa ryzyko śmierci przechodnia co najmniej dwukrotnie.

Udostępnij
0
Skomentuj
Pieszy na przejściu przez jezdnię Pieszy na przejściu przez jezdnię Foto: Robert Magdziak / Auto Świat

Od kilku lat popularność SUV-ów rośnie nie tylko w Stanach, ale także w Europie. Według danych firmy analitycznej Jato Dynamics w 2018 roku co trzecim autem opuszczającym salon samochodowy był właśnie SUV. Według Detroit Free Press i USA Today popularność aut z takim nadwoziem to złe wieści dla pieszych, którzy w przypadku spotkania z tego typu samochodem na ulicy mają co najmniej dwukrotnie mniejszą szansę na przeżycie niż w przypadku zderzenia ze zwykłym autem osobowym.

Amerykańscy dziennikarze właśnie we wzroście popularności aut typu SUV upatrują przyczynę wzrostu śmiertelnych ofiar wśród pieszych w USA. Z przytaczanych danych wynika, że w 2016 r. na drogach zginęło 6 tys. pieszych, co oznacza wzrost aż o 46 proc. w porównaniu z rokiem 2009.

Według danych federalnej policji w tym czasie (w latach 2009-16) wśród samochodów, które uczestniczyły w wypadku, w którym śmierć poniósł pieszy, odnotowano aż 69 procentowy wzrost udziału samochodów typu SUV.

Amerykańscy dziennikarze twierdzą też, że urzędy do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego nie zrobiły nic, aby ograniczyć liczbę ofiar SUV-ów, a nawet specjalnie nie nagłaśniały tych statystyk. Media sugerują, że wpływ na to miału tu naciski lobbystów przemysłu motoryzacyjnego.

Źródło: brd24.pl, Detroit Free Press, USA Today

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej