Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Rajd Londyn-Brighton: ponad 400 stulatków na starcie

26 paź 16 11:35

Ponad 400 zabytkowych pojazdów wyruszy w niedzielę 6 listopada z Londynu do Brighton.

Udostępnij
0
Skomentuj

Oficjalna nazwa rajdu najstarszych na świecie pojazdów to: Bonhams London to Brighton Veteran Car Run.

Rajd organizowany jest od 1896 roku, czyli już od 120 lat.

Po raz pierwszy zorganizowała go grupa kierowców w 1896 r. dla uczczenia nowego praw zwiększającego dopuszczalną prędkość dla pojazdów drogowych z 4 do 14 mil/h.

Od tego czasu organizowany jest rajd ze startem w Hyde Parku w Londynie i metą w Brighton na wybrzeżu. Trasa liczy 60 mil.

W rajdzie Londyn-Brighton mogą startować tylko pojazdy najstarsze, wyprodukowane do 1905 roku, a więc mające co najmniej 111 lat.

Najstarsze pojazdy mają nawet ponad 120 lat. W edycji 2016 najstarszym pojazdem, jaki stawi się na starcie w Hyde Parku, będzie Peugeot z 1895 roku.

Auto z numerem 1 bardziej przypomina powóz niż samochód, ma 2-cylindrowy silnik spalinowy o mocy 3,75 KM i pochodzi z Muzeum Louwman w Holandii.

W rajdzie Londyn-Brighton 2016 wystartują dwa pojazdy z 1896 r. – Panhard et Levassor i Salvesen. Ten drugi to pojazd parowy.

Zapowiadany jest też start trzech samochodów z 1897 r. oraz dwunastu z 1898.

Oprócz samochodów z napędem spalinowym na starcie w Hyde Parku staną też pojazdy parowe oraz z napędem elektrycznym.

Najmłodszych, mających 111 lat automobili zgłoszono sześć.

Pierwsze wiekowe pojazdy w niedzielę 6 listopada wystartują z Hyde Parku w momencie wschodu słońca – o 7.04. Ostatnie – „najmłodsze", czyli 111-letnie o 8-8.30. Mimo wczesnej pory start zawsze obserwują tłumy londyńczyków i turystów z całego świata.

Wiekowe pojazdy poruszają się w normalnym ruchu po drogach publicznych. Na pokonanie 60-milowej trasy mają 9 godzin 26 minut. Wydaje się to dużo, ale i tak nie wszystkie staruszki docierają do mety. Co roku kilkadziesiąt z nich poddaje się po drodze z powodu awarii.

W 2011 roku rajdzie Londyn-Brighton wystartowała po raz pierwszy polska załoga: Tomasz Skrzeliński i Marek Sankowski na Ramblerze z 1903 roku.

I załoga, i wiekowy Rambler podołali trudom rajdu i po 7 godzinach zameldowali się na mecie w Brighton.

W galerii zamieszczamy kilknaście zdjęć pojazdów, które znalazły się na liście startowej rajdu Londyn-Brighton 2016.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej