Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Rząd planuje nową opłatę emisyjną w cenie paliw – będzie drożej na stacjach

7 mar, 09:00

Ministerstwo Energii chce sięgnąć do kieszenie kierowców. Powstał projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który wprowadza m.in. „opłatę emisyjną”. Pozyskane w ten sposób fundusze mają być przeznaczone na budowę infrastruktury paliw alternatywnych.

Udostępnij
0
Skomentuj
Benzyna w wakacje po 4 zł 50 gr! Benzyna w wakacje po 4 zł 50 gr! Foto: Auto Świat

Projekt zakłada wprowadzenie tzw. opłaty emisyjnej w wysokości 80 zł netto na 1000 litrów benzyny lub oleju napędowego. Co prawda opłatę odprowadzać będą producenci albo importerze paliw silnikowych, ale wiadomo, że ostatecznie obciążeni zostaną kierowcy. Oznacza to że po wejściu w życie nowelizacji, ceny oleju napędowego i benzyny najprawdopodobniej wzrosną na stacjach o blisko 10 gr.

Zaproponowane zmiany mają pozwolić na utworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT), który ma finansować rozwój rynku i infrastruktury paliw alternatywnych – m.in. energii elektrycznej, CNG, LNG, wodoru. Jednak kasę TFN trzeba jakoś zapełnić, stąd pomysł na kolejny „podatek” paliwowy. Jednak zgodnie z projektem na konto funduszu trafi jedynie 15 proc. wspływów z opłaty emisyjnej, pozostała jej część ma zasilić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki.

Według nowelizacji opłata paliwowa ma wejść w życie pół roku po uchwaleniu ustawy, którą w środę 7 marca zajmie się rządowa komisja prawnicza. Oznacza to, że ceny paliw mogą wzrosnąć na początku 2019 roku.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej