Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Rząd za wprowadzaniem nauki jazdy pod okiem rodziców

4 lip, 10:51

Ministerstwo Infrastruktury przekazało do kancelarii premiera projekt zmian przepisów o kierujących pojazdami, według którego młodzi kandydaci na kierowców – zanim zdadzą egzamin – będą mogli jeździć samochodem pod opieką rodziców lub opiekunów.

Udostępnij
0
Skomentuj
Drogie OC dla młodych osób Drogie OC dla młodych osób Foto: Auto Świat

O samym pomyśle pisaliśmy już kilka tygodni temu, wtedy to Minister Adamczyk informował, że rozważa taki pomysł. Okazało się, że resort infrastruktury dość szybko przekuł pomysł w projekt, który właśnie trafił do premiera. Według niego kandydat na kierowca będzie mógł szkolić się z rodzicami przez co najmniej rok, choć brana jest także pod uwagę okres dwóch lat, zanim przystąpi do egzaminu państwowego.

W projekcie zawarto też kilka warunków, jakie będzie musiał spełnić młody kandydat oraz sam samochód. Co prawda auto nie będzie musiało być wyposażone w dodatkowy pedał hamulca i gazu, tak jak ma to miejsce w przypadku pojazdów nauki jazdy, ale konieczne będzie specjalne oznakowanie. Kandydat na kierowcę będzie musiał mieć ukończone 17 lat, być zaznajomiony z przepisami prawa ruchu drogowego, co ma potwierdzać ukończony kurs teoretyczny zakończony pozytywnym wynikiem egzaminu wewnętrznego, a rodzic lub opiekun prawny będzie musiał mieć prawo jazdy od co najmniej 5 lat.

W projekcie wprowadzono także osobne limity prędkości dla ćwiczących jazdę pod okiem rodziców. W mieście będzie to 50 km/h niezależnie od znaków, a poza terenem zabudowanym maksymalnie 80 km/h. Młodzi kursanci będą mieli także zakaz wjeżdżania na autostrady i drogi ekspresowe.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej