Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Tesla Model 3 - sukces czy porażka?

8 sie 17 13:00

Tesla wypuszcza właśnie nowy pojazd, najtańszy w swojej ofercie. Sukces lub porażka Modelu 3 będą miały decydujący wpływ na dalsze losy przedsiębiorstwa. Dziś pewne jest jedno: to nie będzie auto dla wszystkich.

Udostępnij
0
Skomentuj

W południowo-wschodniej części zakładów Tesli we Fremont koło San Francisco znajduje się krótki tor testowy. Przed bramą wjazdową do hali produkcyjnej jest miejsce na ustawienie kilku namiotów i baru. Nie trzeba być specjalnie przewidującym, żeby wiedzieć, jak będzie wyglądała prezentacja – krzyki, wrzaski, muzyka, ekstaza. Pewnie też kilka pań i kilku panów uroni łezkę z radości, że Model 3 opuszcza fabrykę. Tak przynajmniej było w przypadku Modelu S, zatem...

Zatem Model 3 wjeżdża na rynek. Z założenia ma to być produkt masowy, przynajmniej jak na standardy Tesli. Auto za 35 000 dolarów, na które 15 miesięcy temu prawie 400 tys. ludzi wpłaciło już zaliczkę w wysokości 1000 euro. Czy jakikolwiek inny pojazd wzbudził ostatnio tyle emocji? Tesla Model 3 to „elektromobilność dla każdego”. Naprawdę?

Ten samochód będzie ważny – ale bez wątpienia znacznie bardziej dla samej Tesli niż dla przyszłości aut elektrycznych na świecie – i da kalifornijskiej firmie odpowiedź na pytanie: przełom czy upadek?

Tesla Model 3 - najpierw USA i Chiny

Na razie pierwsze 30 aut otrzymają klienci premium, wszyscy z zachodniego wybrzeża USA. Później przyjdzie kolej na wschodnie wybrzeże i Chiny, Europa jest na końcu. Kiedy Tesla Model 3 trafi do sprzedaży na Starym Kontynencie, na razie nie sprecyzowano. Może na Wielkanoc 2018, a może 2019 roku. Nie wiadomo też, co tak naprawdę samochód będzie potrafił. Klienci będą mieli do wyboru dwie pojemności akumulatorów – 55 i 80 kWh – co realnie oznaczałoby zasięg od 345 do 500 km. Model 3 da się też szybko naładować, m.in. w Tesla-Supercharger (stacja ładująca), ale prąd w nich nie będzie bezpłatny. W Polsce od jakiegoś czasu trwają rozmowy na temat budowy takich punktów ładowania, ale konkretów brak.

Tesla Model 3 Tesla Model 3 Foto: Auto Bild

Pozostaje też kwestia ceny w Europie, która nadal nie jest rozstrzygnięta. 35 000 dolarów to oczywiście kwota netto w USA. Poza nimi auto będzie droższe. Dlaczego? Wystarczy porównać, ile kosztują w Stanach samochody europejskich firm – są sporo tańsze. Stawiamy, że w Europie Model 3 osiągnie cenę ok. 40 000 euro. Oczywiście, mowa o modelu podstawowym, z mniejszymi akumulatorami i bez autopilota (umożliwia autonomiczną jazdę po autostradach). Doposażona „trójka” może kosztować ok. 70 000 euro. To tyle w temacie masowości.

Tesla - ambitne plany

Do końca roku Tesla ma wyprodukować 20 tys. sztuk Modelu 3 i pół miliona w 2018, czyli ponad 2 razy tyle, ile wytwarzała samochodów do tej pory. Czy da radę? Elon Musk, szef koncernu, zapowiada też trzykrotne zwiększenie liczby serwisów oraz podwojenie ilości Superchargerów (do 10 tys. na całym świecie). Bardzo ambitnie jak na producenta, który dopiero chce stać się masowy. Jeśli wszystko to się spełni, Tesla urośnie, i to kilkakrotnie. Starczy funduszy?

Naszym zdaniem

Nie wiedział, że nie można tego zrobić, przyszedł i... zrobił! Tak dziś jest najczęściej przedstawiany Elon Musk i jego dziecko Tesla. Tyle że z niszowego producenta firma ma stać się niebawem olbrzymim przedsiębiorstwem z rozbudowanymi usługami posprzedażnymi. A tego nie da się zrobić ani szybko, ani tanio. Czy inwestorzy, którzy wyłożyli już i tak niemałe pieniądze, nadal będą ryzykować?

W galerii przedstawiamy przyszłośc Tesli: od aut sportowych po ciężarówki.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Bild

Tesla Model 3

Elon Musk ma niezaprzeczalny talent do robienia szumu wokół swojej osoby i firmy. Model 3 pokaże, czy mamy do czynienia tylko ze sprawnym marketingowcem, czy może jednak z prawdziwym wizjonerem.

Foto: Avarvarii / Auto Bild

Foto: Avarvarii / Auto Bild

Foto: Avarvarii / Auto Bild

Tesla Model 3 - sukces czy porażka? (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego