Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Trudna sytuacja życiowa nie uchroni przed utratą prawa jazdy

31 lip, 11:35

Kobieta, która straciła prawo jazdy w wyniku przekroczenia limitu punktów karnych, zaskarżyła decyzję starosty o skierowaniu na powtórne egzaminy na wszystkie posiadane przez nią kategorie. Powoływała się na trudną sytuację materialną i argumentowała, że taka kara jest niekonstytucyjna.

Udostępnij
0
Skomentuj
Za co i na jak długo możesz stracić prawo jazdy? Za co i na jak długo możesz stracić prawo jazdy? Foto: Auto Świat

Samotna matka wychowująca troje dzieci posiadała w sumie aż siedem kategorii prawa jazdy (m.in. na samochód osobowy, ciężarowy i autobus). W odwołaniu dowodziła, że pozbawienie jej wszystkich uprawnień do kierowania pojazdami uniemożliwi jej wykonywanie zawodu kierowcy, co jeszcze bardziej pogorszy sytuację materialną rodziny. Wskazywała ponadto, że koszt przystąpienia do ponownych egzaminów wyniesie ją ponad tysiąc złotych.

Samorządowe kolegium odwoławcze nie zaakceptowało takiej argumentacji i utrzymało decyzję starosty, który nie ma możliwości wzięcia pod uwagę sytuacji życiowej ukaranego kierowcy. Stosuje się on do wniosku komendanta wojewódzkiego policji, którego nie kwestionowano. Kobieta popełniła wiele wykroczeń drogowych, przekroczyła prędkość i nie zastosowała się do zakazu ruchu. Spowodowała też dwie kolizje – autobusem i ciągnikiem siodłowym. W sumie przez pół roku zgromadziła 25 punktów karnych.

W rezultacie kobieta skierowała skargę do Wojewódzkiego sądu Administracyjnego w Krakowie. Twierdziła, że konieczność zdania egzaminów na wiele kategorii stanowi znacznie surowszą karę, niż w przypadku kierowcy posiadającego tylko jedną kategorię, co według niej jest sprzeczne z zasadą równości i proporcjonalności.

WSA oddalił skargę, uznając, że nie naruszono konstytucji. Konieczność ponownego zdania egzaminów na wszystkie kategorie wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nie ma podstawy prawnej, by naliczać punkty karne dla odrębnych kategorii. Sąd zauważył, że kierowca może odzyskać prawo jazdy dla wybranej kategorii pojazdów. Wyrok nie jest prawomocny.

Poleć
Udostępnij
0

Zobacz również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej