Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Wielki Test Salonów 2017: sprawdziliśmy 371 dilerów 22 marek

24 lip 17 14:00

Sprawdziliśmy 371 salonów sprzedaży nowych aut reprezentujących 22 marki. Gdzie obsługują najlepiej, a gdzie klienci nie są dopieszczani?

Udostępnij
0
Skomentuj
Wielki Test Salonów 2017 Wielki Test Salonów 2017 Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Przetestowaliśmy po 30 proc. salonów danej marki, pytaliśmy o popularne modele. W teście brało udział 78 tajemniczych klientów. Tegoroczny test salonów dostarczył nam wielkiej satysfakcji. Był największy z dotychczas organizowanych (już po raz 14.), poza tym jego wyniki świadczą, że nasza praca nie idzie na marne, bo salony są coraz lepiej zorganizowane, obsługa jest profesjonalna, potrafi zająć się klientem, doradzić i wyjaśnić wszelkie kwestie, a z jazdą testową jest coraz mniej problemów.

78 tajemnicznych klientów odwiedziło 371 salonów

Jeszcze kilka lat temu jazda testowa wybranym przez klienta modelem samochodu była możliwa tylko w niektórych salonach, na krótką przejażdżkę trzeba było się wcześniej umówić. Teraz jest znacznie lepiej – samochody testowe czekają na klientów, a obowiązkowym punktem wizyty w salonie jest właśnie jazda próbna. Na 371 miejsc sprawdzonych przez naszych tajemniczych klientów aż 168, czyli 45,2 proc., otrzymało maksymalną ocenę w kategorii „jazda próbna”.

Ocenialiśmy 3 kategorie: organizacja salonu, obsługa klienta i jazda próbna

Oprócz jazdy próbnej nasi wysłannicy oceniali organizację salonu i obsługę klienta. Te trzy główne kategorie zostały rozpisane na 77 szczegółowych pytań, na które ankieterzy musieli dać odpowiedź (wypełniając 5-stronicowy kwestionariusz) natychmiast po zakończeniu wizyty w salonie. W kategorii „organizacja salonu” audytorzy sprawdzali, czy m.in. łatwo jest znaleźć drogę dojazdową i czy można pod salonem zaparkować swój samochód. Sprawdzali też, czy nie ma barier architektonicznych, czy samochody testowe są odpowiednio wyeksponowane, a auta na ekspozycji w salonie – czyste i dostępne.

W kategorii „organizacja salonu” już od kilku lat dilerzy otrzymują wysokie noty, tak też było w tegorocznym badaniu – maksymalną notę 100 proc. uzyskało 168 salonów, czyli 45,2 proc. wszystkich sprawdzonych. Bez przesady można stwierdzić, że salony polskich dilerów są jednymi z najlepszych i najładniejszych w Europie. Z zewnątrz salony poszczególnych marek są spójne architektonicznie, zadbane, wewnątrz jest przestronnie i czysto, a auta na ekspozycji przyciągają wzrok.

Obsługa klienta: tylko 6 salonów zdobyło 100 proc.

Najdokładniej sprawdzaną i opisaną w teście kategorią była „obsługa klienta”. Nasi ankieterzy sprawdzali między innymi, jak odbywa się przyjęcie klienta wkraczającego do salonu, jak szybko handlowiec podszedł do klienta, czy przedstawił się, zaproponował coś do picia, na ile starał się poznać potrzeby klienta. Sprawdzaliśmy też, jak handlowiec zaprezentował wybrany przez klienta samochód, czy wskazał zalety auta, korzyści dla klienta, czy zaprezentował elementy wyposażenia i możliwości sfinansowania zakupu (kredyt, leasing), jak zareagował na pytanie o ewentualny rabat.

Generalnie obsługa w salonach jest coraz lepsza, ale nadal jest to najniżej oceniana kategoria. Najlepsza firma w naszym teście – Renault – uzyskała za obsługę klienta 85,9 proc. (średnia ze wszystkich salonów). Tylko w 6 salonach na 371 sprawdzonych handlowcy okazali się idealni i zdobyli 100 proc. Wniosek? Nad tym trzeba jeszcze popracować.

Z czym są największe problemy? Z przygotowaniem kompleksowej oferty dla klienta. Szczególnie chodzi o: ofertę finansowania, symulację rat kredytu, wyjaśnienie zasad gwarancji, zaproponowanie zakupu dodatkowych akcesoriów do auta, sprecyzowanie terminu jego odbioru, przygotowanie katalogów i cenników dla klienta, a także o skontaktowanie się z nim po kilku dniach od jego wizyty w salonie.

Znacznie wyżej niż obsługę klienta nasi ankieterzy ocenili jazdę próbną. Na 371 sprawdzonych salonów 168 uzyskało najwyższą notę. To znacznie lepiej niż w 2016 r. – wtedy tylko 33 salony (9 proc.) uzyskały maksymalną notę. Od ub. roku przyjęliśmy zasadę, że handlowiec sam powinien zaproponować jazdę próbną. Jeśli odbycie jazdy testowej jest niemożliwe w czasie pierwszej wizyty klienta, dajemy handlowcowi szansę na zaplanowanie tego, ale tylko w ciągu dwóch najbliższych dni roboczych.

W teście 4 salony zdobyły maksymalną ocenę 100 proc. we wszystkich kategoriach! Uznajemy je za idealne. Za wzorowe uznaliśmy te salony, które uzyskały wynik między 99,5 a 95 proc. Jest ich 23 (6,2 proc.).

Wykaz tych salonów w tabeli poniżej:

NAJLEPSZE SALONY 2017 NAJLEPSZE SALONY 2017 Foto: Auto Świat

Na miano bardzo dobrych zasłużyły salony, których oceny mieszczą się między 94,5 a 93 proc. Jest ich 34 (9,1 proc.).

Za dobre uznaliśmy salony z ocenami między 93 a 75 proc. Jest ich bardzo dużo, bo aż 211 – to 56,8 proc. Na trójkę zasłużyło 80 salonów z ocenami od 75 do 50 proc. (21,5 proc. zbadanych). Ocenę poniżej 50 proc. dostało 19 salonów (5 proc.).

Oto wyniki 371 sprawdzonych salonów pogrupowane alfabetycznie według 22 marek.

W 4. kolumnie ocena za organizację salonu, w 5. za obsługę klienta, w 6. za jazdę próbną. Ostatnia kolumna zawiera ocenę salonu.

WIELKI TEST SALONÓW – AUDI WIELKI TEST SALONÓW – AUDI Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – BMW WIELKI TEST SALONÓW – BMW Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – CITROEN WIELKI TEST SALONÓW – CITROEN Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – DACIA WIELKI TEST SALONÓW – DACIA Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – FIAT WIELKI TEST SALONÓW – FIAT Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – FORD WIELKI TEST SALONÓW – FORD Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – HONDA WIELKI TEST SALONÓW – HONDA Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – HYUNDAI WIELKI TEST SALONÓW – HYUNDAI Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – KIA WIELKI TEST SALONÓW – KIA Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – MAZDA WIELKI TEST SALONÓW – MAZDA Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – MERCEDES WIELKI TEST SALONÓW – MERCEDES Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – MITSUBISHI WIELKI TEST SALONÓW – MITSUBISHI Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – NISSAN WIELKI TEST SALONÓW – NISSAN Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – OPEL WIELKI TEST SALONÓW – OPEL Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – PEUGEOT WIELKI TEST SALONÓW – PEUGEOT Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – RENAULT WIELKI TEST SALONÓW – RENAULT Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – SEAT WIELKI TEST SALONÓW – SEAT Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – SKODA WIELKI TEST SALONÓW – SKODA Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – SUZUKI WIELKI TEST SALONÓW – SUZUKI Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – TOYOTA WIELKI TEST SALONÓW – TOYOTA Foto: Auto Świat
WIELKI TEST SALONÓW – VOLKSWAGEN WIELKI TEST SALONÓW – VOLKSWAGEN Foto: Auto Świat

UWAGA! Firma Fota Groblewski (pozycja 5. w tabeli) została sprzedana Grupie PGA Motors – obecna nazwa to: CityMotors Gdańsk. Adres pozostał bez zmian.

WIELKI TEST SALONÓW – VOLVO WIELKI TEST SALONÓW – VOLVO Foto: Auto Świat
Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 2/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowe elektryczne Mercedesy; wszystkie SUV-y na polskim rynku - poradnik kupującego; porównanie dużych kombi marek premium; test Skody Karoq; Citroen Grand C4 Picasso - podsumowanie testu długodystansowego; smartfon jako narzędzie do kontrolowania auta; wideorejestratory policyjne; polecane silniki Peugeota; używany Nissan Qashqai II.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Lichtarz Użytkownik anonimowy
~Lichtarz :
No photo ~Lichtarz Użytkownik anonimowy
Ciekawe jak tajny agent wszedł do salonu, gdzie już każdy sprzedawca zajęty jest rozmową z klientem. 0 punktów. Stał i nikt się nim nie zajął. Takie testy przypominają mi kawał: ja i mój pies mamy średnio po trzy nogi.
2 sie 17 22:44 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
33%
67%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Leon Użytkownik anonimowy
~Leon :
No photo ~Leon Użytkownik anonimowy
Ja od siebie dodałbym at garage na Strykowskiej w Łodzi. Mam od nich dwa auta, zawsze profesjonalna obsluga, fachowe porady i ciekawostki. Szkoda, ze nie odwiedziliscie ich salonu bo na pewno byscie sie nie zawiedli.
26 lip 17 11:44 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
33%
67%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ja Użytkownik anonimowy
~ja :
No photo ~ja Użytkownik anonimowy
Chciałem kupić BMW. Sprzedawca pyta jakie- odpowiadam, że nie wiem chciałbym przejechać się paroma modelami i wybrać. On, że nie ma takiej możliwości mogę się zdecydować na jeden model i nim się przejechać. Powiedziałem bez łaski i poszedłem do mercedesa. Jeździłem przez tydzień 14 autami, które mieli na placu. Sprzedawca chyba mnie miał już dosyć, ale był bardzo miły. I w końcu zdecydowałem się na GLE.
26 lis 17 12:57
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~magic Użytkownik anonimowy
~magic :
No photo ~magic Użytkownik anonimowy
Też omijam moje miejscowe ASO . Zdarzały się historie że części które powinny zostać wymienione dalej leżały na magazynie a faktury rosły . Poza tym zdarzały się wady fabryczne . Teraz przerzuciłem się na zamienniki . Znajomy mechanik polecił mi delphi i jestem zadowolony . Auto szybciej do mnie wraca , nie czuć luzów no i cena dużo rozsądniejsza .
21 lis 17 13:16
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej