Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Winiety ekologiczne w Paryżu

18 sty 17 11:19

Od 16 stycznia 2017 roku w centrum Paryża obowiązują ograniczenia wjazdu samochodów, które zatruwają środowisko

Udostępnij
0
Skomentuj
Winiety ekologiczne w Paryżu Winiety ekologiczne w Paryżu Foto: CRIT'Air / Auto Świat

Obecnie każdy zarejestrowany we Francji pojazd musi posiadać odpowiednią ekologiczną winietę, która uzależniona jest od rodzaju jednostki napędowej i spełnienia przez nią normy szkodliwych spalin.

W Paryżu obowiązuje 6 rodzajów winiet (w Niemczech tylko 3) – od zielonej dla pojazdów z napędem elektrycznym do czarnej dla aut z silnikiem wysokoprężnym, który zanieczyszcza środowisko najbardziej.

Winieta CRIT'Air, która należy nakleić na szybę czołową pojazdu, kosztuje 4,2 euro. W przypadku zamówienia przez internet, koszt wynosi 19,85 euro. Auta bez stosownej winiety ekologicznej mogą po Paryżu przemieszczać się jedynie w weekendy oraz w dni robocze w godzinach od 20.00 do 8.00. Brak takiej nalepki na szybie grozi mandatem karnym w kwocie 68-135 euro (kara uzależniona od rodzaju pojazdu).

Od marca francuskie winiety ekologiczne będą mogli już kupować właściciele pojazdów zarejestrowanych poza granicami Francji. Taki obowiązek wprowadzony będzie od 1 kwietnia 2017 roku.

Po ulicach Paryża dziennie przemieszcza się około 600 tys. pojazdów, z czego 100 tys. stanowią auta dostawcze i ciężarowe oraz 100 tys. motocykli.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej