Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Akumulatory z Piastowa – już od 90 lat

5 lis 15 11:00

Już od 90 lat w podwarszawskim Piastowie produkowane są akumulatory.

Udostępnij
0
Skomentuj

Fabrykę założył w 1925 r. Fryderyk Muller – zatrudniała początkowo 400 osób, a tuż przed II wojną światową aż 1700.

W Piastowie powstawały akumulatory do rozruchu samochodów (wówczas 6 voltowe), a także specjalistyczne – do łodzi podwodnych, do oświetlania wagonów kolejowych, do lokomotyw, telefonów i telegrafów.

Po II wojnie światowej odbudowano fabrykę, ale władza ludowa odebrała zakład właścicielowi i upaństwowiła go.

W ZAP Piastów powstawały akumulatory do traktorów (produkowanych w pobliskim Ursusie) i do samochodów produkowanych w FSO (Warszawy, Syreny, a potem duże Fiaty i Polonezy).

Rocznie ZAP Piastów produkował 400 tys. akumulatorów na potrzeby krajowe i ok. 100 tys. na eksport (do krajów socjalistycznych).

W 2000 roku podupadającą fabrykę w Piastowie kupił prywatny polski inwestor – Lech Sznajder. Firma została doinwestowana – w ciągu 15 lat sumą 80 milionów zł.

Dziś w Piastowie powstaje nieco ponad milion akumulatorów rocznie, z czego ok. 700 tys. jest eksportowane do 60 krajów świata.

Przeciętny kierowca mało wie o akumulatorze, poza tym, że trzeba go od czasu do czasu podładować (szczególnie zimą). Większość baterii samochodowych jest bezobsługowa, co oznacza, że nie trzeba w nich uzupełniać poziomu elektrolitu (nie mają tzw. korków).

Inżynierowie z ZAP Sznajder Batterien szykują sporą rewolucję na rynku akumulatorowym – baterię, k†óra zamiast kratek ołowianych będzie miała wkład z węgla szklistego.

Wkład z porowatego węgla (przypominający gąbkę lub pumeks) jest aż 8 razy lżejszy od płyt ołowianych – pokryty będzie cienką warstwą ołowiu.

Takie rozwiązanie pozwoli obniżyć masę akumulatora, a także dwukrotnie zwiększyć jego pojemność. Niższa będzie także cena takiej baterii.

Prace nad „węglowym" akumulatorem trwają już kilka lat, pierwsze seryjne akumulatory pojawią się jeszcze w tej dekadzie, czyli przed 2020 rokiem.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej

Akumulatory z Piastowa – już od 90 lat (slajd 1 z 6)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego