Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Hit z PIMOT-u: terenowy Funter

1 lip 16 14:11

W Przemysłowym Instytucie Motoryzacji przy współpracy z firmą DRABPOL powstał wielofunkcyjny pojazd do zadań specjalnych.

Udostępnij
0
Skomentuj

Funter 4x4 jest innowacyjną konstrukcją polskich inżynierów, przystosowaną do przewozu dwóch osób i ładunków w ekstremalnie trudnych warunkach - tereny wyżynne, nizinne, piaszczyste, bagienne czy utwardzone. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom konstrukcyjnym łączy on w sobie z jednej strony siłę pojazdów ciężarowych , a drugiej  lekkość oraz zwrotność samochodów sportowych.

Pojazd wyposażony został w sprawdzoną już w wielu autobusach, pojazdach specjalnych i wojskowych sieć multipleksową KIBES 32- elastycznie rozwiązania w zakresie oprogramowania i sprzętu, które w pełni integrują się z sieciami CAN. Składowymi całego systemu, które zastosowano w tej konstrukcji są komputer centralny ZR32A - inteligentny i wszechstronny sterownik, którego można użyć z różną ilością węzłów multipleksowych (max 16), multiplekser ogólnego zastosowania MUX 2B, stworzony dla decentralizacji systemu, a także deska wskaźników MOKI 3, opracowana zgodnie z życzeniami klienta.

Oprócz elektroniki pokładowej w pojeździe tym jeszcze w tym roku zamontowany będzie dodatkowo 7- calowy wyświetlacz MFV do sterowania nawiewami, oświetleniem oraz system pełnego podglądu wokół pojazdu ProViu.

Specjalnie do tego pojazdu zaprojektowany układ zawieszenia przedniego i tylnego pozwala na swobodne poruszanie pojazdem w skrajnie ciężkich warunkach terenowych. Niezależne zawieszenie umożliwia poruszanie każdym kołem oddzielnie, a zmienna sztywność kątowa ułatwia dostosowanie pojazdu do zmieniającego się podłoża.

Konstruktorzy zastosowali nowoczesny system skrętu 4WS, który umożliwia sterowanie równoczesnie przednimi i tylnymi kołami.

Dzięki temu możliwy jest ruch pojazdu nie tylko do przodu i do tyłu, ale także bokiem, a nawet obrót prawie w miejscu, wokół promienia zawracania wynikającego ze skrętu kół osi przedniej i tylnej.

Aby zwiększyć zwrotność, mobilność, bezpieczeństwo pojazdu i przewożonych w nim osób, konstruktorzy zmodyfikowali klasyczny układ hamulcowy o dodatkowe funkcje. Aktywacja specjalnego trybu podczas jazdy w ciężkim terenie pozwala zahamować każdym kołem osobno, osobno kołami na danej osi lub kołami po danej stronie pojazdu, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dotarcie do każdego celu.

W Przemysłowym Instytucie Motoryzacji została skonstruowana specjalna rama nośna. Inspiracją dla konstruktorów były pojazdy sportowe, w których szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej sztywności całego nadwozia i zagwarantowanie odpowiednich stref bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów pojazdu.

Wielofunkcyjny pojazd do zadań specjalnych zdobył uznanie wśród Jury podczas krajowych i zagranicznych wydarzeń, m.in. otrzymał złoty medal i liczne wyróżnienia na 64. Targach Innowacyjności i Wynalazczości BRUSSELS INNOVA w Brukseli, a także nagrodę przyznaną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na XXIII Giełdzie Wynalazków w Warszawie.

Funter 4x4 - podstawowe dane:

Długość (mm) 4800
Wysokość (mm) 2250
Szerokość zewnętrzna kabiny (mm) 2450
Rozstaw osi (mm) 3600
Prześwit podwozia (mm) 500-600
Ogumienie 455/70R24
Masa własna (kg) 7000

Obecnie trwają prace nad rozbudową projektu. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie wersja czteroosobowa.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej

Hit z PIMOT-u: terenowy Funter (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego