Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.354.494.281.98
Średnio4.694.814.582.14
Najdrożej4.965.084.882.29

Jak samemu naprawić zderzak?

28 lis 12 12:49
Udostępnij
0
Skomentuj

Nowe oryginalne części z plastiku są niewspółmiernie drogie w stosunku do kosztów ich wytworzenia. Na szczęście zawsze można je naprawić – niemal wszystkie tworzywa sztuczne da się spawać, a pozostałe – sklejać

Możliwość naprawy pękniętych plastików pozwoliła znacznie obniżyć koszty remontów uszkodzonych aut. Wcześniej właściciele pojazdów, które wzięły udział nawet w niewielkiej stłuczce, mieli nie lada problem. Wystarczy, że w jej wyniku pękł zderzak i uchwyt reflektora, a koszt naprawy (zakładając użycie oryginalnych części) przekraczał 3 tys. zł.

Alternatywa dla nowych części

Niestety, za części, które zazwyczaj ulegają zniszczeniu w czasie kolizji, producenci samochodów przebiegle życzą sobie jak za złoto, podczas gdy naprawdę koszt ich wyprodukowania jest niewielki. Dobitnie pokazują to ceny tak zwanych zamienników.

Dla przykładu za nowy przedni zderzak do Forda Focusa II trzeba zapłacić w ASO 1240 zł, a nieoryginalną część można kupić już za 120 zł. Jednak z zamiennikami bywa poważny problem – są na ogół niedokładnie wykonane.

Czasami trzeba je długo dopasowywać, szlifować, przycinać, a i tak po założeniu widać, że coś nie gra. W przypadku drobnych uszkodzeń lepiej po prostu oddać zderzak do naprawy.

Jej koszt uzależniony jest przede wszystkim od nakładów pracy; wartość materiałów wykorzystanych do spawania okazuje się groszowa – można użyć nawet paska wyciętego z innej uszkodzonej plastikowej części, byle tylko była wykonana z tego samego materiału.

W przemyśle motoryzacyjnym używa się wielu tworzyw. Każde ma swoją nazwę, którą producent umieszcza na częściach. Oznaczenie ma na ogół formę dużych liter – ABS, PP, PA, HDPE itp. Przed przystąpieniem do spawania trzeba więc mieć odpowiednie spoiwo.

Fachowcy kupują je w gotowych paskach, w minimum 100-gramowych paczkach (około 30 pasków) za cenę około 9 zł. To wystarczy, by naprawić kilkanaście kilkunastocentymetrowych pęknięć.

Więcej trzeba wydać na spawarkę. Modele dla profesjonalistów mogą kosztować ponad 2 tys. zł; dla amatorów, do okazjonalnego używania, wystarczą spawarki za niecałe 200 zł.

Urządzenia do spawania są tanie

Typowa spawarka do plastików nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem. To tak naprawdę wydajna grzałka z wentylatorem, która przez dyszę ma wydmuchać odpowiednio dużo gorącego powietrza.

Musi być ono rozgrzane do dość wysokiej temperatury, od 300 do 700ºC – każde tworzywo topi się w innej temperaturze. Sama technologia spawania jest na tyle prosta, że można ją szybko opanować.

Oczywiście, pierwsze spoiny mogą nie być zbyt wytrzymałe ani ładne, ale dojście do poprawnego poziomu to kwestia zaledwie kilku godzin treningu. Miejsce łączenia plastików trzeba wyrównać i jeśli mamy do czynienia z częścią lakierowaną – oczyścić z farby.

Następnie kierujemy na nie strumień gorącego powietrza i rozgrzewamy do momentu, aż plastik zacznie mięknąć, a wtedy dociskamy trzymany w drugiej dłoni pasek spoiwa. W ten sposób pokrywamy płynnym ruchem całe pęknięcie.

Podobnie robimy z jego drugiej strony. Jeśli naprawiany element musi być ponownie polakierowany, spoinę trzeba będzie oszlifować i wyrównać specjalną szpachlą do plastików – bardziej elastyczną niż służącą do wyrównywania braków w stalowych elementach.

Prawie wszystko można spawać

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, koszt naprawy plastików metodą spawania nie jest wysoki. Drobne pęknięcia naprawimy za nie więcej niż 50 zł, uszkodzenia wymagające większych nakładów pracy to wydatek do 150 zł. Właściwie każdy rodzaj uszkodzenia da się naprawić.

Nawet jeśli trzeba skleić ze sobą kilka elementów lub gdy brakuje jakiegoś fragmentu – można go dorobić z innej części. Oczywiście kwota, jaką warto zapłacić za naprawę, nie powinna przekraczać ceny dobrego używanego elementu.

Ważne, że metodą spawania można naprawić bardzo dużo części – nie tylko zderzaki. Spawać można m.in. reflektory, części chłodnic, wentylatory i wszystkie wsporniki i obudowy z tworzyw sztucznych.

Czasami występują trudności przy spawaniu starych zbiorniczków wyrównawczych, w których tworzywo przesiąknięte jest chemią z trzymanych w nich płynów. Tylko nieliczne plastiki nie dają się spawać.

Są to tworzywa chemoutwardzalne – można je zmiękczyć tylko pod wpływem chemikaliów – używane np. w niektórych luksusowych autach do produkcji zderzaków lub nadkoli. Jednak w tym przypadku z pomocą przychodzi klejenie.

Możesz też kleić

Niektóre elementy można skleić lub wzmocnić za pomocą różnego rodzaju mas lub klejów sprzedawanych m.in. w sklepach budowlanych i na stacjach benzynowych.

Za pomocą kitu (np. poxiliny) można doraźnie załatać nawet chłodnicę i w ten sposób dojechać do warsztatu. Inna sprawa, że element klejony chemicznie często nie nadaje się już do spawania.

Spawać można nie tylko zderzaki

Metodą spawania można naprawiać zdecydowaną większość części samochodowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Wyjątek stanowią tylko elementyz tworzyw chemoutwardzalnych, stosowane coraz częściej w najnowszych modelach aut wyższych klas.

Spoiwo musi być takie samo jak naprawiana część

Podczas spawania plastików trzeba używać dodatkowego spoiwa, które tak naprawdę jest paskiem o trójkątnym przekroju wykonanym z takiego samego materiału jak naprawiany przedmiot.

W przemyśle motoryzacyjnym używa się wielu różnych tworzyw: PP (polipropylen), PE (polietylen), PCV (polichlorek winylu), ABS i wielu innych. Firmy, które zajmują się naprawą elementów z tworzyw sztucznych, muszą mieć naprawdę pokaźną bazę spoiw.

Jednak w sytuacji, gdy brakuje gotowego paska spoiwa, można go też wyciąć z niepotrzebnego fragmentu innej części, ale wykonanej z tego samego tworzywa.

Pęknięty przedmiot da się pospawać również bez użycia dodatkowego spoiwa, jednak wymagałoby to dociśnięcia do siebie rozgrzanych krawędzi, co prowadzi do zmiany geometrii przedmiotu.

Podczas klasycznego spawania spoiwo podawane jest ręcznie, ale też może być dawkowane automatycznie. Wymaga to jednak zastosowania specjalnej końcówki w spawarce i płaskiego odcinka spawu. Jeśli spawacie plastikową część sami, a nie wiecie, z jakiego jest tworzywa, nie uzyskacie dobrej wytrzymałości.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 45/2017 już w sprzedaży, a w nim m.in. elektryczna ofensywa BMW; Citroen C4 Cactus po liftingu; porównanie kompaktowych kombi z dieslami; test Kii Stinger; wielki test żarówek; porady jak uzywać świateł; Mazda 6 z drugiej ręki; używane minivany za 35-40 tys. zł.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Gość Użytkownik anonimowy
~Gość
No photo ~Gość Użytkownik anonimowy
do ~gosć:
No photo ~gosć Użytkownik anonimowy
9 lis 13 14:26 użytkownik ~gosć napisał
spawanie plastików jak trzeba ładnie to zrobic to wcale nie jest to takie proste przy wiekszysz uderzeniach zderzak sie rozciaga dostaje napreżeń i cięzko jest go ustabilizowac do spawania
pospawać a profesjonalnie .naprawić to duża różnica, większość osób firm zajmujących sie tym tematem nie potrafi tego profesjonalnie naprawić chodzi o to żeby powierzchnia po naprawie była równa i żeby nie walić pół puszki szpachli w tym jest szkopuł że w miejscu spawu od temperatury robi sie górka albo dołek tak samo jak jest zderzak pogięty na większej płaszczyźnie to jest dopiero sztuka tak go uformować żeby był prosty żeby go później nie szpachlować albo tylko ryski. na warszawę i okolice może jest jedna osoba która to potrafi,ja tylko słyszałem że skończyła politechnikę Warszawską wydział materiałoznawstwa
24 cze 14 00:19 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~gościu Użytkownik anonimowy
~gościu :
No photo ~gościu Użytkownik anonimowy
To jest pospawane sam robie lepiej wspawać siatke meh od strony gdzie nie ma lakieru oszifować odtłuścić potem leci na to plastik lub specjalny klej wyrównywany powierzchnie . Potem od strony lakieru szlifujemy jakieś 3 do 5 cm lakieru na pęknięciu . Na pękniecu szlifujemy rowek celem wspawania laminatu odpowiedniego ze specyfikacjami danej części szlifujemy wyrównywamy niedoskonałości kładziemy podkład i lakier jest idealnie i nie pęka od drgań mało tego przy następnej stłuczce czy tam parkingów ce nie pęknie w tym samym miejscu DZIEKUJE miłego dnia
20 kwi 10:53
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~witek Użytkownik anonimowy
~witek :
No photo ~witek Użytkownik anonimowy
ja wiem o kim mówisz ten Prawdziwy fachowiec na warszawę i okolice jest tylko jeden i nie mieszka w Warszawie tyle podpowiem więcej nie powiem żebym nie został posadzony o reklame
11 cze 15 01:23 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~gosć Użytkownik anonimowy
~gosć :
No photo ~gosć Użytkownik anonimowy
spawanie plastików jak trzeba ładnie to zrobic to wcale nie jest to takie proste przy wiekszysz uderzeniach zderzak sie rozciaga dostaje napreżeń i cięzko jest go ustabilizowac do spawania
9 lis 13 14:26 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Jak samemu naprawić zderzak?

Miejsce, które będziemy spawać, trzeba najpierw wyrównać i oczyścić z farby, jeśli było wcześniej polakierowane.

Jak samemu naprawić zderzak? (slajd 1 z 9)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego