Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Powrót z przedłużonego weekendu – gdzie napotkamy korki?

3 lis, 16:53

Najgorszym dniem dla kierowców była środa tuż przed dniem Wszystkich Świętych. Natężenie ruchu w miastach wyraźnie zaś zmalało w ciągu trzech kolejnych dni: od 1 do 3 listopada. W niedzielne popołudnie sytuacja może się jednak znacząco zmienić.

Udostępnij
0
Skomentuj
  • W sobotnie popołudnie ruch w miastach niemal zamarł. Odnotowano bardzo małe natężenie ruchu
  • Czarnym dniem dla kierowców była środa 31 października. Wówczas odnotowano ogromne korki
  • W Warszawie rekordziści potrzebowali ponad 200 minut na pokonanie Trasy Toruńskiej w stronę Marek

Zwykle podczas dni wolnych od pracy po miastach jeździ się znacznie łatwiej. Nie inaczej było podczas dnia Wszystkich Świętych. Typowy poziom zakorkowania miast w czwartek 1 listopada oraz w dwa kolejne dni był stosunkowo niewielki. 12 stopniowy wskaźnik zakorkowania (wynik 10-12 oznacza, że miasto po prostu stoi), czyli dobrze znany Korkometr AutoMapy wskazywał w wielu polskich miastach zaledwie 2-3 punkty. W sobotnie przedpołudnie było nawet jeszcze lepiej – wówczas Korkometr we wszystkich większych polskich miastach wskazywał 1. Podobne wyniki odnotowało Telematics Technologies czyli twórcy aplikacji NaviExpert.

Zaledwie kilka dni wcześniej (ostatnia środa października) było zupełnie inaczej. Trudno się dziwić, skoro wielu kierowców wyruszyło w podróż na cmentarze położone daleko od ich miejsca zamieszkania albo wykorzystało okazję do odpoczynku podczas przedłużonego weekendu. Przy większym natężeniu ruchu każde dodatkowe zdarzenie staje się przyczyną ogromnych utrudnień. W Warszawie wystarczyły dwa poważne wypadki, by znacząco utrudnić jazdę po kluczowych arteriach.

Korki w środę 31 października w Warszawie - tuż przed dniem Wszystkich Świętych Korki w środę 31 października w Warszawie - tuż przed dniem Wszystkich Świętych Foto: AutoMapa / AutoMapa

Janusz Kamiński z AutoMapy wyjaśnia: „Najczarniejszym dniem dla kierowców była środa, 31 października. W Warszawie i Łodzi wskaźnik "korkometr" osiągnął maksymalną, 12 punktową wartość. W Warszawie popołudniowe wyjazdy na długi weekend połączone z dwoma poważnymi wypadkami na głównych arteriach miasta spowodowały niespotykane od miesięcy korki. Przejazd Trasą Toruńską w stronę Marek zajmował w szczycie ponad 200 minut. W stolicy korki utrzymywały się do późnych godzin wieczornych. O 21:30, aby przejechać warszawską Wisłostradą, trzeba było zarezerwować sobie ponad 30 minut”.

Oczywiście w ciągu pierwszych trzech dni listopada wzmożony ruch zaobserwowano przede wszystkim wokół cmentarzy. Zgodnie z prognozami ruch rozłożył się jednak na kilka dni, dzięki czemu z dojazdem własnym pojazdem nie było tak trudno, jak w ubiegłych latach. Z pewnością dodatkowym ułatwieniem było uwzględnienie przez producentów nawigacji (m.in. AutoMapa, NaviExpert czy Google Maps) tymczasowej organizacji ruchu przy cmentarzach w popularnych aplikacjach nawigacyjnych.

Korkometr dla Warszawy sobota 3 listopada 2018 roku Korkometr dla Warszawy sobota 3 listopada 2018 roku Foto: AutoMapa / AutoMapa

Koniec przedłużonego weekendu oraz powroty z nekropolii oznaczają jedno – niedzielne popołudnie może być dużym wyzwaniem dla kierowców. AutoMapa i Telematics Technologies prognozują bowiem spore natężenie ruchu. Fala powrotów oznacza duże prawdopodobieństwo, że duże korki będą przede wszystkim na głównych drogach wjazdowych do największych polskich miast. Sporego natężenia ruchu należy także oczekiwać na autostradach oraz drogach ekspresowych. Janusz Kamiński z AutoMapy szacuje, że w niedzielne popołudnie "korkometr" w największych miastach naszego kraju może sięgnąć nawet 5-6 punktów. A to oznacza wyniki podobne do tych, jakie odnotowano pod koniec tegorocznych wakacji. Wówczas w Łodzi, Poznaniu czy Wrocławiu "korkometr" sięgnął 7 punktów i więcej.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: AutoMapa / AutoMapa

Korki na drogach w 2018 roku - rekord w środę 31 pażdziernika w Warszawie

Przejazd Trasą Toruńską w stronę Marek zajmował w szczycie ponad 200 minut. W stolicy korki utrzymywały się do późnych godzin wieczornych.

Foto: AutoMapa / AutoMapa

Foto: AutoMapa / AutoMapa

Foto: AutoMapa / AutoMapa

Foto: AutoMapa / AutoMapa

Powrót z przedłużonego weekendu – gdzie napotkamy korki? (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego