Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Samochodem po Europie - jedziemy autem na wakacje

10 lip, 14:08

Co się bardziej opłaca: podróż płatną autostradą czy może bezpłatną, ale za to często najeżoną fotoradarami drogą krajową? Ile trzeba zapłacić za przejazd popularnymi odcinkami? Podpowiadamy też, gdzie tankować i jak optymalnie zaplanować trasę

Udostępnij
0
Skomentuj

Początek urlopu bywa frustrujący – zanim zaczniemy się relaksować, musimy przecież dojechać w miejsce wypoczynku. Nie my jedni! Trasy do popularnych celów urlopowych w czasie wakacji korkują się bardzo często. Najbardziej spektakularne, wielokilometrowe korki tworzą się zwykle przed bramkami płatnych odcinków autostrad. Kierowcy nie mają wyjścia, muszą czekać często godzinami, bo przecież przed samymi bramkami nie da się zjechać. Czy to powód, żeby zrezygnować z autostrad i wybrać „trasy krajoznawcze”, prowadzące drogami niższych kategorii? Jeśli po prostu zamierzamy dojechać we w miarę rozsądnym czasie do celu i poruszamy się autem osobowym, to z reguły dojazd autostradą, nawet jeśli trzeba nadłożyć drogi i jeszcze zapłacić za przejazd, w przypadku dalszych tras i tak okazuje się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Przykłady? Jadąc z Warszawy do Władysławowa, możemy wybrać trasę krótszą (ok. 415 km) i w dodatku bezpłatną lub też nadłożyć drogi, pojechać najpierw autostradą A2 w kierunku Łodzi, a później autostradą A1. W drugim przypadku nadłożymy ponad 60 km, zapłacimy 29,90 zł za przejazd, ale do celu dojedziemy o blisko godzinę wcześniej – jadąc w miarę przepisowo, powinno to zająć ok. 4,5 godziny, za to na trasę krótszą i teoretycznie tańszą potrzeba ok. 5,5 godziny. Dlaczego napisaliśmy: „teoretycznie tańszą”? Bo jest ona tak upstrzona fotoradarami i lotnymi patrolami wypatrującymi nieuważnych turystów, że ryzyko dopłacenia do tego interesu okazuje się naprawdę duże.

Mapa autostrad w Polsce Mapa autostrad w Polsce Foto: GDDKiA

Kolejny przykład: Warszawa–Świecko. Do wyboru: najprostsza trasa, obejmująca płatne, jedne z droższych w Europie autostrad, lub dłuższa i bardziej „urozmaicona” trasa bezpłatna. W pierwszym przypadku przejedziemy ok.470 km i zapłacimy 87,90 zł na bramkach, ale zajmie to ok. 4 godzin. W zależności od wybranego bezpłatnego wariantu przejedziemy od ok. 550 do ponad 640 km, co może zająć nawet ponad 7 godzin, nie uwzględniając oczywiście żadnych nadzwyczajnych utrudnień w ruchu. Naszym zdaniem – nie warto!

Oczywiście, w przypadku innych tras wyniki mogą się różnić i czasem drogi niższych kategorii okazują się lepszym wyborem. Przed rozpoczęciem podróży warto więc zaplanować trasę. Ale uwaga! Sytuacja na polskich drogach wciąż zmienia się bardzo dynamicznie i to, że jakaś trasa sprawdzała się świetnie w ubiegłym sezonie, nie znaczy, że w tym roku też warto nią jechać. Jeżeli zamierzacie poruszać się głównymi trasami, warto tuż przed wyjazdem przykładowo wejść na stronę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (www.gddkia.gov.pl) i sprawdzić aktualne komunikaty o utrudnieniach.

Dobra wiadomość dla wybierających się nad morze: Ministerstwo Infrastruktury, w porozumieniu z operatorem płatnego odcinka autostrady A1, zapowiedziało, że w sytuacji, gdy na bramkach w Nowej Wsi lub Rusocinie średni czas oczekiwania przekroczy 25 minut, bramki będą na pół godziny (w wyjątkowych przypadkach do 45 minut) otwierane, żeby rozładować korki. Ułatwienie to ma obowiązywać w czasie wakacji od godz. 16.00 w piątek do godz. 22.00 w niedzielę oraz dodatkowo 15 sierpnia od godz. 0.00 do godz. 22.00.

Poleć
Udostępnij
0

Zobacz również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 47/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nasz nowy plebiscyt Moto Awards 2018, dodatek specjalny jakie opony warto wybrać, supertest Forda Focusa, porównanie Fiat Panda 4x4 kontra Suzuki Jimny oraz test Hyundaia Komny w wersji elektrycznej. Zapraszamy do lektury!

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat

Drogi płatne za granicą

W wielu krajach europejskich korzystanie z dróg (głównie autostrad i ekspresowych) jest płatne. Opłaty mogą być pobierane w formie winiet (zwykle dostępne są różne rodzaje dla określonych typów pojazdów i na określony czas) lub za przejazd przez konkretny odcinek (tak jest m.in. w Polsce, na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, we Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Norwegii, Serbii, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech).

Foto: OBS/ADAC SE/ADAC Touring GmbH

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Samochodem po Europie - jedziemy autem na wakacje (slajd 1 z 9)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego