Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Test Mitsubishi Outlandera PHEV - Czy z prądem jeździ się taniej?

13 lis 14 21:04

Nowatorski hybrydowy SUV plug-in Mitsubishi Outlander PHEV jest oszczędny w codziennej eksploatacji, pod warunkiem że nie będzie jeździł na benzynie.

Udostępnij
0
Skomentuj

Mitsubishi Outlander PHEV to pierwszy na świecie hybrydowy SUV 4x4 plug-in. Jest wyposażony w dwa motory elektryczne oraz silnik benzynowy, który pełni funkcję napędu dla generatora prądu, a przy wyższych prędkościach przekazuje moc bezpośrednio na koła pojazdu. Może także ładować baterię Outlandera podczas jazdy i na postoju.

Według danych technicznych auto spala średnio 1,9 l benzyny na 100 km. Postanowiliśmy sprawdzić, czy deklaracje producenta mają potwierdzenie w rzeczywistości.

Po podpięciu do gniazdka na wyświetlaczu auta z całkowicie rozładowaną baterią pojawił się komunikat o prognozowanym czasie ładowania: 6 godzin i 30 minut. Nawet gdyby był dłuższy o kolejne 2 godziny, też nie byłoby problemu. Tyle czasu wystarczy bowiem, by podładować samochód podczas nocnego postoju w garażu lub na parkingu w czasie pracy właściciela.

Auto z maksymalnie naładowaną baterią najczęściej informuje kierowcę, że jest w stanie przejechać w trybie elektrycznym 42 km. Najczęściej, bo zdarzały się przypadki, że było to 39 lub 41 km. Przez trzy dni Outlander pokonał w warunkach miejskich 67 km i nie zużył ani kropli benzyny.

Tajemnica sukcesu polegała na codziennym doładowywaniu baterii z sieci. Każdego dnia auto przejeżdżało od 19 do 25 km, więc zawsze w „baku” pozostawał jeszcze zapas energii pozwalający na przejechanie kilkunastu kilometrów. Przyjmując, że koszt 1 kWh energii wynosi 0,56 zł (w zależności od rejonu kraju i taryfy energetycznej), to na naładowanie baterii do pełnej pojemności (12 kWh) trzeba wydać 6,72 zł.

Jeśli te pieniądze wydamy na przejechanie średnio 40 km, to koszt pokonania 1 km wynosi ok. 17 gr. Za pokonanie 100 km z włączonym trybem elektrycznym zapłacimy więc 17 zł. Bardzo interesująca propozycja.

Kiedy jednak po wyczerpaniu energii przejedziemy pozostałą odległość, korzystając z trybu hybrydowego, wtedy średnie spalanie wyniesie 4,1 l/100 km. Tyle zanotowaliśmy podczas spokojnej jazdy po Warszawie. Podsumowanie wygląda wówczas następująco: 40 km za 17 zł plus 60 km za ok. 13 zł (przy cenie 1 l benzyny 5,40 zł). Razem 30 zł. Nieźle, bo raczej nie sposób znaleźć diesla w samochodzie tej wielkości, który będzie podobnie oszczędny.

Samochody nie jeżdżą jednak tylko w mieście. Mając wygodnego SUV-a, grzechem byłoby nie wyskoczyć na wycieczkę. Początkowe 40 km – dystans będzie mniejszy przy dynamicznej jeździe – PHEV pokona na prądzie. Później do akcji wkroczy silnik benzynowy, który produkuje prąd na potrzeby motorów elektrycznych lub przejmuje rolę głównego napędu auta podczas jazdy z prędkościami przekraczającymi 130 km/h.

Spalanie w tym przypadku wyniosło 8,5 l na 100 km. Efekt – 17 zł plus 27,50 zł, co daje 44,50 zł za 100 km. To już wygląda niestety mniej różowo, bo w konkurencji jazdy pozamiejskiej część dieslowskiej konkurencji jest tańsza w bezpośredniej eksploatacji.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej

Test Mitsubishi Outlandera PHEV - Czy z prądem jeździ się taniej? (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego