W dniu 3 lipca 2013 roku pod budynek muzeum Skody w Mlada Boleslav podjechała srebrna Skoda Fabia. Jak się okazało to był wyjątkowy egzemplarz. Jego właściciele Peter Kirchhoff z miejscowości Sprockhövel koło Wuppertalu w ciągu 13 lat eksplatacji samochodu pokonał dystans 1 mln kilometrów. Ze względu na ograniczenia licznik wskazywał 999 999 km.

Srebrna Skoda Fabia 1.9 TDI 101 KM została zakupiona przez Petera Kirchohoffa w 2000 roku. Od tego momentu, ekonomista z zawodu, zapisywał każdy kilometr i każdy wydatek związany z eksploatacją tego auta. Dzisiaj ma pełną jego dokumentację.

W 2007 roku Fabia miała już za sobą rekordowy przebieg 500 000 km. W tym momencie auto miało jeszcze zamontowaną oryginalna rurę wydechową, a kontrola techniczna nie miała do auta żadnych zastrzeżeń. W normalnej eksploatacji z autem tez problemów nie było.

Auto serwisowane było przez cały okres w jednej autoryzowanej stacji Skoda Bergen & Potthoff w niemieckim mieście Hamm. Ostatni przegląd Fabii odbył się w czerwcu 2013 roku. Diagnosta był zaskoczony dobrym stanem auta i nie chciał wierzyć, że ma na liczniku już prawie 1 mln pokonanych kilometrów. Wymienione zostały klocki i tarcze hamulcowe. Nie stwierdzono żadnych problemów z silnikiem ani skrzynią biegów.

Peter Kirchohoff twierdzi, że najlepszą receptą na długowieczność auta jest jego codzienna eksploatacja. Skoda Fabia 1.9 TDI jest tego najlepszym potwierdzeniem i znakomita reklamą dla producenta. Warto jednak przypomnieć, iż ten egzemplarz wyprodukowany był w 2000 roku, a wtedy jeszcze producenci starali się produkować auta z gwarancją na długie lata.