Wybierz samochód

Alfa Romeo 75

Alfa Romeo 75

Alfa Romeo 75 to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez włoską markę. Auto pojawiło się w 1985 roku jako następca modelu Alfetta, po którym odziedziczył część rozwiązań. Liczba w nazwie Alfy nie jest przypadkowa, bowiem model powstał w okazji 75. rocznicy powstania marki i była jedną z ostatnich Alf z napędem na tylną oś. Co ciekawe, poza granicami Starego Kontynentu, auto było oferowane pod nazwą Milano.

Za projekt osobliwego nadwozia był odpowiedzialny Emanno Cressoni. Stylistyka auta była ciekawa, jednak nie można jej było odmówić sportowego klimatu. Mocno wyciągnięta i podniesiona tylna klapa psuła nieco zgrabność 75-ki. Auto występowało tylko jako 4-drzwiowy sedan i mimo entuzjastycznego przyjęcia prototypu kombi (Sportwagon) w 1986 roku, nie został on wprowadzony do produkcji.

Włoska limuzyna wyróżniała się nietypowym rozwiązaniem układu napędowego. Dla lepszego rozłożenia masy, skrzynia biegów umieszczona została z tyłu, a silnik pozostał z przodu ułożony wzdłużnie (układ transaxle). Dodatkowo tarcze hamulcowe umieszczone zostały nie na krańcach półosi przy kołach lecz blisko skrzyni biegów.

Niestety te innowacyjne rozwiązania nie szły w parze z „jakością wykonania” Alfy, co zaowocowało licznymi awariami i kłopotami w serwisowaniu. Rozwiązanie to miało jednak bardzo dobre skutki jeśli chodzi o prowadzenie i sportowe doznania. Mimo iż stworzono wiele wersji przystosowanych do różnych serii wyścigowych, 75-ka nigdy nie odniosła znaczących sukcesów.

Pod maską początkowo montowano jednego, 95-konnego turbodiesla 2.0 oraz 4 benzyniaki – 1.6 (95 KM z katalizatorem lub bez – 110), 1.8 (120 KM), 2.0 (128 KM) oraz 2.5 V6 (156 KM).

W 1988 roku wprowadzono nowego turbodiesla od VM o pojemności 2.4 litra i mocy 112 KM. Oprócz tego 1,8-litrowy benzyniak zyskał katalizator i dodatkowe 2 KM, a do oferty dołączyła 3-litrowa V6-ka generująca 192 KM. 2-litrowy silnik o zapłonie iskrowym został zastąpiony jednostką Twin Spark (2 świece zapłonowe na cylinder) o mocy 145 KM. Powstał także silnik 1.8 wspomagany turbosprężarką (QV) o mocy 165 KM, na którego bazie powstał potem model Turbo Evoluztione (potrzebny do homologacji FIA celem startu w poszczególnych seriach wyścigowych). W zależności od wersji silnikowej, do wyboru była 5-biegowa skrzynia manualna oraz 3-stopniowy automat.

W 1992 roku zakończono produkcję modelu 75, który został zastąpiony przez 155-kę.

Konkurentami Alfy Romeo 75 są m.in. BMW serii 3 (E30), Audi 80 oraz SAAB 900.

Alfa Romeo 75 - generacje

Alfa Romeo 75 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!