Wybierz samochód

Aston Martin DB6

Aston Martin DB6

Aston Martin DB6 to ekskluzywny samochód sportowy brytyjskiego producenta. Auto pojawiło się w 1965 roku i było właściwie jedynie nieco poprawioną wersją swojego poprzednika – DB5. Mimo iż auto z zewnątrz nie różni się aż tak bardzo, to DB6 nie zyskała już takiej sławy jak jej poprzedniczka.

Oba auta najłatwiej rozróżnić po tylnym pasie. Oprócz tego DB6 było nieco dłuższe i szersze, a nadwozie stało się bardziej aerodynamiczne (zauważalne raczej na papierze niż w rzeczywistości). Podobnie jak wcześniej, za eleganckie, smukłe i dostojne nadwozie odpowiadała włoska firma Carrozzeria Touring Superleggera. Wnętrze również było urządzone w typowo brytyjskim stylu – szykowne wykończenie było jednocześnie skromne.

Obok 2-drzwiowego coupe, produkowano także odmianę cabrio, która pierwszy raz zyskała nazwę Volante, choć pierwotnie do produkcji wszedł model Short Chassis Volante, który był krótszy od coupe. Dopiero po roku pojawił się Volante, który bazował już na płycie zwykłego DB6. Oprócz tego, podobnie jak w DB5, zdecydowano się na kilka egzemplarzy odmiany shooting brake.

Do napędu służył 4-litrowy silnik R6 generujący 286 KM, a w mocniejszej odmianie Vantage – 325 KM. Większą moc osiągnięto dzięki zastosowaniu potrójnego gaźnika Webera oraz ostrzejszych wałków rozrządu. Tuż przed końcem produkcji pojawiła się jeszcze wersja z wtryskiem paliwa, która osiągała 310 KM. Moc przekazywana była na tylne koła za pomocą 5-biegowej przekładni manualnej.

Produkcję Astona Martina DB6 zakończono w 1970 roku z niespełna 1800 egzemplarzami „na koncie”. Jego następcą został model DBS (1967-1972).

Aston Martin DB6 - generacje

Aston Martin DB6 (1965&nbsp-&nbsp1971)

Aston Martin DB6 (1965 - 1971)

Aston Martin DB6 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!