Wybierz samochód

Austin Montego

Austin Montego to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez brytyjski koncern British Leyland Motor Corporation. Auto zadebiutowało w 1984 roku jako następca wysłużonego już modelu Maxi. Założenia auta były ambitne, jednak szereg błędów zarówno projektowych jak i marketingowych spowodował, iż auto nie odniosło nigdy zamierzanego sukcesu.

Montego bazował na płycie podłogowej modelu Maestro (a dodatkowo czerpał od niego większość części) i występował jako 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. W pierwszej z obu odmian, charakterystyczną cechą było połączenie tylnej szyby z bocznymi szybami za słupkiem C. Natomiast jeśli chodzi o drugą wersję nadwoziową, to można było ją zamówić w konfiguracji 7-osobowej (od 1988 roku).

Jak już wcześniej zostało wspomniane, Montego nie odniósł oczekiwanego sukcesu (nie licząc kombi). Powodów na taki stan było wiele, ale głównie zarzucano mu kiepską jakość wykonania, dobre błędy projektowe, a przede wszystkim nudną stylistykę. Co prawda próbowano ją nieco uatrakcyjnić w 1988 roku, kiedy to przeprowadzono facelifting, jednak zabieg ten nie przyniósł większych efektów. Zmiany dotknęły wtedy wnętrza, atrapy chłodnicy oraz tylnych świateł.

Innym powodem było też oferowanie modelu pod marką Austin, która raczej kojarzyła się z tanimi i kompaktowymi samochodami. Pod koniec lat 80. nazwa auta została zmieniona na Rover Montego, jednak podobnie jak w przypadku faceliftingu, pozytywnego efektu nie było.

Pod maską pracowały silniki benzynowe o pojemności 1.3, 1.6 oraz 2 litrów generujące kolejno 69, 86 oraz 104 lub 117 KM. Powstała także odmiana Turbo, która z 2-litrowego benzyniaka „wyciągnęła” 152 KM. Jedyny turbodiesel o pojemności 2 litrów miał 82 KM. Moc przenoszona była na przednią oś za pomocą 4- lub 5-biegowej przekładni ręcznej.

Produkcja Austina Montego została zakończona w 1994 roku, a liczba wyprodukowanych egzemplarzy nieznacznie przekroczyła 570 tys. sztuk.

Austin Montego - generacje

Austin Montego - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!