Pierwsze informacje o planowanej produkcji modelu SUV przez markę Bentley pojawiły się przed trzema laty. Taki model, to zupełna rewolucja w gamie luksusowej brytyjskiej marki. Zapowiedzią nowego modelu stał się koncept EXP 9 F, którego design stworzył zespół pod kierownictwem Luca Donckerwolke. Wersja produkcyjna jednak ma być mniej futurystyczna.

Wersja przedprodukcyjna może się pojawić podczas kwietniowego salonu samochodowego w Szanghaju. Wiadomo już, że nowy SUV otrzymał nazwę Bentayga (od nazwy masywu skalnego na Wyspach Kanaryjskich).

Według niepotwierdzonych informacji, przygotowanie nowego modelu do produkcji kosztowało 800 mln funtów brytyjskich. W pierwszym okresie planuje się roczną produkcję do 3 tys. egz., chociaż już w chili obecnej producent otrzymał ponad 4 tys. zamówień od klientów. Cena Bentleya Bentayga w wersji podstawowej to 130 tys.l funtów brytyjskich.

Producent przewiduje trzy możliwości napędu. Benzynowe silniki V12 i V8 oraz plug-in hybrid. Najmocniejsza wersja pozwoli na osiąganie prędkości maksymalnej 320 km/h, co oczywiście jest parametrem czysto teoretycznym.

Produkcję nowego modelu ostatecznie umieszczono w Crewe, co gwarantuje jego najwyższą jakość.