Wybierz samochód

Bentley Brooklands

Bentley Brooklands

Bentley Brooklands to luksusowy samochód osobowy produkowany przez brytyjską markę. Nazwa po raz pierwszy pojawiła się w 1992 roku. Zaprezentowano wtedy 4-drzwiową limuzynę, która miała być następcą dla modelu Mulsanne S, a także tańszą alternatywą dla bardziej luksusowego Turbo R.

Pod względem stylistycznym oba auta były bardzo do siebie podobne, a mimo niższej ceny, elegancja i luksus dominowały wewnątrz, choć bez zbędnego przepychu. Oprócz standardowej wersji, sprzedawana była także odmiana przedłużona LWB, która wyróżniała się powiększonym o 10 cm rozstawem osi.

Różnica między Turbo R a Brooklands'em tkwiła m.in. pod maską. Jak sama nazwa wskazuje, Turbo R było wyposażone w turbodoładowany silnik, a Brooklands – w wolnossący. Przynajmniej z początku. W pierwszych latach produkcji do napędu służyła 6,75-litrowa jednostka V8 Rolls-Royce'a generująca 248 KM. Napęd przenoszony był na tylną oś za pomocą 4-stopniowego automatu. W 1996 roku w ofercie znalazł się także doładowany silnik, który rozwijał 305 KM. 2 lata później pojawiła się także wersja „R”. Wyróżniała się ona m.in. zawieszeniem z „lepszego” Turbo R.

W tym samym roku produkcja modelu Brooklands pod postacią limuzyny została zakończona. W 2008 roku w ofercie Bentley'a pojawił się kolejny model o nazwie Brooklands, jednak nie miał on z poprzednim, prócz oczywiście nazwy, nic wspólnego. Wprowadzono go do sprzedaży jako następcę Continentala R. Duże, luksusowe, 2-drzwiowe coupe, bazowało na 4-osobowym kabriolecie Azure.

Wnętrze miało typowy dla Bentley'a wystrój – dużo skory, drewna i chromu, ale jednocześnie elegancko i bez przepychu. Dzięki sporym rozmiarom, autem podróżować mogły 4 dorosłe osoby. Ręczna produkcja przy zachowaniu wyjątkowej staranności i dbałości o szczegóły (zgodnie z tradycją) została ograniczona do 550 egzemplarzy.

Do napędu posłużył 6,75-litrowy silnik V8 TwinTurbo pochodzący od Rolls-Royce'a, który generował 537 KM. Moc przekazywana była na tylne koła za pośrednictwem 6-stopniowego automatu ZF. Aby szybciej zatrzymać ponad 2,5-tonowe coupe, można było zamówić 14-calowe, ceramiczne tarcze hamulcowe.

W 2011 roku produkcja Bentley'a Brooklands dobiegła końca.

Bentley Brooklands - generacje

Bentley Brooklands I (1992&nbsp-&nbsp1998)

Bentley Brooklands I (1992 - 1998)

Bentley Brooklands - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!