Co to jest Bolt? Czy firma jest godna zaufania?

Bolt można nazwać alternatywą dla tradycyjnych taksówek. Pojawił się w 2017 r. pod nazwą Taxify jako firma prowadząca działalność wyłącznie na terenie Warszawy, by z czasem została rozszerzona na całą Polskę. Bolt świadczy usługi przewozu osób wyróżniające się atrakcyjnym cennikiem oraz nowoczesną obsługą. W odróżnieniu od klasycznych taksówek, by zamówić przejazd, nie musimy oczekiwać na połączenie z dyspozytornią.

Wobec tego, jak zamówić Bolt? Wystarczy, że pobierzemy darmową aplikację o tej samej nazwie (specyficzne zielone logo) na smartfona albo tablet i wprowadzimy wymagane dane osobowe oraz kontaktowe: adres e-mail, nr telefonu, a także imię i nazwisko. Następnie można rozpocząć wyszukiwanie kierowcy, ważne, by udostępnić aplikacji swoją lokalizację. Co istotne, płatność odbywa się z góry i również online, dzięki czemu mamy pewność, że nie zostaniemy wykorzystani przez nieuczciwego kierowcę.

Jak zamówić Bolt? Obsługa aplikacji

Cały proces zamówienia przejazdu jest na szczęście bardzo prosty, a aplikacja niezwykle intuicyjna. Po pierwszej rejestracji użytkownik jest zalogowany (o ile sam się ręcznie nie wyloguje), a gdy ponownie uruchomi aplikację Bolt, zobaczy ekran z mapą wskazującą swoje aktualne położenie. To ciekawy dodatek, przydatny zwłaszcza wtedy, gdy dokładny adres pobytu (np. marketu) nie jest nam znany. Niżej widoczne będzie pole do wprowadzenia miejsca kursu. Wystarczy go wpisać, by otrzymać listę propozycji dostępnych samochodów wraz z gwarantowaną ceną przejazdu.

Kolejnym krokiem będzie wybór pojazdu (Bolt, czyli zwykły, green – elektryczny lub hybryda, protect – z barierą ochronną lub comfort – o podwyższonym komforcie). Dalej należy dokonać zapłaty poprzez Apple Pay, kartą online lub zaznaczając płatność gotówką. Kiedy zaakceptujemy usługę przejazdu, aplikacja wyszuka dostępny kurs i dopiero po jego zatwierdzeniu środki pieniężne zostają zablokowane na koncie użytkownika.

Uber czy Bolt – czym różnią się te usługi?

Uber działał na rynku przewozów osobowych przed Boltem i dość szybko zyskał popularność. Usługi te są bardzo podobne, co więcej, większa część kierowców pracuje dla obu firm. To bywa mylące, zdarza się bowiem, że odbierający zlecenie od Bolta ma auto ozdobione logo Ubera. Szybko można się przyzwyczaić do tego zwyczaju kierowców. Skoro za kierownicą często siedzą te same osoby, a metoda zamawiania przewozu jest identyczna, na czym polegają różnice? Widać je w kosztach przejazdu, a to dla klientów jest najważniejsze.

Nie sposób co prawda wskazać konkretnej kwoty za kilometr, ta jest bowiem określana według regionu, wystarczy natomiast krótkie użytkowanie obu aplikacji, by zauważyć, że Bolt dość często oferuje promocje -30 i -40 proc. na 3-5 przejazdów. Uber daje zniżki tylko po skutecznym rozsyłaniu linka referencyjnego. Zastanawiając się, co wybrać: Uber czy Bolt, najlepiej porównywać aktualną ofertę obu firm. Raz bywa bowiem taniej tu, a raz tam.

Jak zostać kierowcą Bolt?

Zastanawiając się, jak zostać kierowcą Bolt, wystarczy zajrzeć do aplikacji przewoźnika. Po kliknięciu rozwijalnego Menu (trzy poziome paski w górnym lewym rogu smartfona) zobaczymy zielony przycisk z napisem Zostań kierowcą. Gdy go dotkniemy, aplikacja przeniesie nas do formularza zgłoszeniowego w zakładce Kariera na stronie internetowej. Należy go uzupełnić, wysłać i oczekiwać na odpowiedź ze strony firmy. Cały proces, zarówno korzystania z usług, jak i wysłania CV, jest więc naprawdę prosty!