Jak podaje Samar, firma badająca rynek motoryzacyjny listopad był kolejnym, dwudziestym już, miesiącem nieprzerwanego wzrostu sprzedaży aut osobowych oraz dostawczych o wadze do 3,5 t w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku.

Pod względem liczby rejestracji miniony miesiąc był najlepszym listopadem w XXI wieku.

W tym czasie zarejestrowano 42,165 tys. samochodów, czyli o 19,36 proc. więcej niż rok wcześniej.

Również firmy kooperujące z producentami aut nie narzekają i zapowiadają, że przyszły rok może być jeszcze lepszy.

Z badania firmy Exact Systems wynika, że aż 68 proc. reprezentantów automotive spodziewa się, iż produkcja w ich fabrykach w najbliższych sześciu miesiącach wzrośnie.

Jest to wynik o 9 pkt. proc. wyższy niż w poprzednim roku i jednocześnie najlepszy, od kiedy badanie jest realizowane.

"Na prosperity w automotive w danym kraju wpływa kilka czynników. Między innymi zbudowanie nowej fabryki pod produkcję nowego modelu samochodu czy nowych podzespołów samochodowych. Informacji o takich inwestycjach w ostatnich miesiącach mieliśmy kilka. Niedawno została otwarta fabryka Volkswagena we Wrześni, a w najbliższych latach zostaną uruchomione zakłady wytwarzające silniki Toyoty i Daimlera" - komentują autorzy badania.

"Co więcej, łańcuchy produkcyjne w branży motoryzacyjnej są bardzo umiędzynarodowione, dlatego na wzrosty będą miały wpływ także zwiększone zamówienia składane przez zagranicznych partnerów. A jak widać z naszego badania, przedstawiciele czeskiego czy słowackiego automotive, dokąd eksportujemy coraz więcej mototowarów, zgłaszają wzrost produkcji w ich fabrykach. Te wszystkie czynniki sprawiają, że przedstawiciele branży motoryzacyjnej w naszym kraju w najbliższych miesiącach będą pracować na najwyższych obrotach i śrubować kolejne rekordy produkcji czy eksportu produkcji sprzedanej" - dodają.