Wybierz samochód

Cadillac SRX

Cadillac SRX

Cadillac SRX to mniejszy od Escalade'a SUV produkowany przez koncern GM. I generacja SRX-a została zaprezentowana w 2004 roku.

Amerykanie zmotywowani sukcesem swojego największego auta sportowo-użytkowego, postanowili stworzyć mniejszy pojazd, który nie będzie tak duży jak Escalade, ale również zapewnia dużo miejsca, a także chcieli przedstawić alternatywę dla SUV-ów na Starym Kontynencie. Auto zbudowano na platformie GM Sigma, na której powstały m.in. CTS i STS.

Stylistyka nawiązywała do większego Escalade'a. SRX również ma masywne przednie reflektory, duży grill, pionowe tylne światła oraz wiele ostrych linii. 4950 mm długości, 1845 mm szerokości i 1721 mm wysokości, czynią z tego Cadillaca zgrabnego SUV-a. Wnętrze co prawda zadowala materiałami wykończenia, jednak jakość spasowania, jak przystało na amerykańskie auta, pozostawia wiele do życzenia. SRX nadrabiał za to komfortem w trakcie podróży, dużą ilością miejsca oraz bogatym wyposażeniem podstawowym.

Do wyboru był jeden z 2 silników – 3,6 litrowy motor V6 o mocy 264 KM lub klasyczna widlasta „ósemka” o pojemności 4,6 litra i mocy 324 KM. Cadillac nie przewidział w tym modelu przekładni manualnej, a jedynie 5- i 6-stopniowy automat, za to moment obrotowy trafiał na obie osie, lub tylko na tylne koła.

W 2007 roku przeprowadzono drobny facelifting, który obejmował głównie przeprojektowanie wnętrza. SRX był produkowany zarówno w USA, Chinach oraz w Rosji, gdzie powstawał pod nazwą DUU.

II generacja tego modelu została zaprezentowana w 2009 roku podczas targów motoryzacyjnych w Detroit. Samochód zbudowano na płycie podłogowej GM Epsilon II i był wzorowany na prototypie o nazwie Provoq. Nadwozie zyskało smukłości i dynamiczności pomimo iż szerokość auta zwiększyła się o 63 mm. Stało się tak, ponieważ niektóre prostopadłe kształty poddano zagięciom oraz zaokrągleniom, a przednie światła zostały wydłużone.

W 2012 roku SRX przeszedł facelifting, w trakcie którego zmieniono m.in. grill, boczne wloty powietrza czy konsole środkową wewnątrz auta. Pod maską montowano jeden z 2 silników V6 – 2.8 Turbo o mocy 300 KM lub 3.0 o mocy 265 KM. Z okazji wspomnianego faceliftingu wprowadzono trzeci silnik V6 o pojemności 3,6 litra i mocy 312 KM.

W 2015 rok zakończono produkcję SRX-a i zastąpił go model XT5.

Konkurentem tego modelu Cadillaca jest m.in. Volvo XC60.

Cadillac SRX - generacje

Cadillac SRX II (2009&nbsp-&nbsp)

Cadillac SRX II (2009 - )

Cadillac SRX - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!