Wybierz samochód

Citroen AX

Citroën AX to jeden z najmniejszych, a ówcześnie, najmniejszy samochód w gamie modelowej francuskiej marki. Auto zadebiutowało w 1986 roku jako następca dla modeli Visa oraz LN/LNA.

Auto zyskało bardzo dużą popularność, głównie w Europie i znane było z niezwykle oszczędnego silnika wysokoprężnego, który potrafił spalać nawet niecałe 4 litry ropy na 100 km. Oprócz tego AX wyróżniał się także nowoczesnym jak na tamte czasy nadwozie (które dostępne było w wersji 3- lub 5-drzwiowej), a właściwie jego konstrukcją. Bowiem elementy karoserii, które były bardziej narażone na odkształcenia, zostały wykonane z bardziej wytrzymałej blachy przemysłowej.

Wnętrze było raczej ciasne, lecz mogło przewieźć nawet 5 pasażerów. Innym atutem małej Citroëna była jego masa, bowiem pojazd ważył zaledwie 700 kg. W 1991 roku przeprowadzono facelifting, który w dużej mierze objął wnętrze pojazdu. Z zewnątrz modernizacji uległy zderzaki. Oprócz tego od tego roku auta które wyjeżdżały z fabryki, miały podwójnie ocynkowaną karoserię. Do napędu służyły zarówno silniki benzynowe jak i wysokoprężne.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, najoszczędniejszą jednostką był wolnossący diesel o pojemności 1.4 litra i mocy 55 KM. W raz z biegiem lat i kolejnymi modyfikacjami oraz dołożeniem katalizatora, moc spadało kolejno do 52 i 50 KM.W 1994 roku do oferty został wprowadzony nowy silnik wysokoprężny o pojemności 1.5 litra. Rozwijał on 54 KM.

Wybór jednostek benzynowych był nieco większy. Motory miały pojemność 1, 1.1, 1.3 oraz 1.4 litra, a ich moc wahała się od 45 do 85 KM. Najmocniejszą odmianą był AX GTi wyposażony w 1,4-litrowy silnik generujący 95 KM, co przy bardzo niskiej masie zapewniało przyzwoite osiągi. Moc, w zależności od wersji, kierowana była na przednią lub obie osie.

W 1996 roku do produkcji wszedł następca AX-a – Saxo lecz poprzednik był produkowany na równi z nowym modelem jeszcze przez 2 lata. Rywalem Citroëna AX był m.in. Opel Corsa oraz VW Polo.

Citroen AX - generacje

Citroen AX - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!