Wybierz samochód

Citroen Axel

Citroën Axel to kompaktowy 5-drzwiowy hatchback produkowany przez francuską markę w rumuńskiej fabryce w Krajowej. Auto powstało w 1984 roku, jego licencyjnym bliźniakiem był Oltcit Club (produkowany od 1982 roku).

Oba auta były produkowane w tej samej fabryce po tym, jak powstała francusko-rumuńska marka (Oltcit) produkująca auta na francuskiej licencji. Axel powstał w oparciu o model Visa, choć ani pod względem stylistycznym ani rozmiarowym auta nie były sobie podobne. Oprócz tego Axel czerpał także technologie z modelu GS. Axel różnił się od Oltcita przede wszystkim wykorzystywaniem w 100% francuskich podzespołów, podczas gdy Club montowany był z użyciem ok. 60% części z zachodniej Europy.

Do napędu posłużyły benzynowe silniki typu boxer. Pod maską można było znaleźć 1,1- oraz 1,3-litrowe silniki generujące kolejno 57 oraz 62 KM. Oprócz tego na rynek rumuński przeznaczona była 0,7-litrowa jednostka z modelu 2CV o rozwijająca 34 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 4- lub 5-biegowej skrzyni manualnej.

W 1990 roku zakończono produkcję Citroëna Axel.

Citroen Axel - generacje

Citroen Axel - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!