Wybierz samochód

Citroen C1

Citroen C1

Citroën C1 to najmniejszy model francuskiej marki. Koncern PSA rozpoczął jego produkcję w 2005 roku wraz z bliźniaczym Peugeotem 107 i Toyotą Aygo (tzw. trojaczki z Kolina).

Niewielkie nadwozie typu hatchback było oferowano w wersji 3- lub 5-drzwiowej. Auto należało do samochodów tanich i nie oferowało raczej zbyt bogatego wyposażenia - nawet obrotomierz wymagał dopłaty. O ile z przodu miejsca było wystarczająco, to przestrzeń na tylnej kanapie była bardziej symboliczna, tak samo jak pojemność bagażnika, która wynosiła 130 litrów (713 l po złożeniu drugiego rzędu siedzeń).

Napęd był przenoszony wyłącznie na przednią oś, a pod maską można było znaleźć litrowy silnik 3-cylindrowy o mocy 68 KM lub motor wysokoprężny 1.4 HDI o mocy 54 KM. W połączeniu z niską wagą auta (ok. 800 kg) dynamika byłą ponadprzeciętna. Moment obrotowy był przenoszony za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej lub półautomatycznej o tej samej liczbie przełożeń.

Auto przeszło 2 faceliftingi – pierwszy w 2008 roku a drugi w 2012 roku. Zmieniono m.in. przód pojazdu oraz unowocześniono dostępne silniki, a później przemodelowano zarówno przód jak i tył auta.

Od 2014 roku dostępna jest II generacja Citroëna C1. Stylistycznie nawiązywał do poprzedniej generacji ale wyraźnie się różnił i miał „świeższy” wygląd, a jego bliźniaczymi modelami pozostały Peugeot 108 (następca 107) oraz Toyota Aygo. Również i w tym przypadku można zamówić wersję 3- i 5-drzwiową, a dzięki niewiele dłuższemu nadwoziu, bagażnik ma teraz prawie 200 litrów pojemności (750 po złożeniu tylnej kanapy).

Z palety silnikowej zniknął diesel, można było za to wybierać pomiędzy 3-cylindrowymi silnikami 1.0 lub 1.2 o mocy odpowiednio 68 i 82 KM. Co prawda podstawowe wyposażenie nie uległo znaczącemu wzbogaceniu, ale na liście dodatkowych opcji znalazły się takie pozycje jak kamera cofania czy dotykowy ekran o średnicy 7 cali.

Rywalami Citroëna C1 są m.in. Fiat Panda, Hyundai i10, Kia Picanto czy Volkswagen up!.

Citroen C1 - generacje

Citroen C1 - powiązane artykuły