Wybierz samochód

Citroen C8

Citroen C8

Citroën C8 to duży, rodzinny van produkowany przez francuską markę. Auto pojawiło się na rynku w 2002 roku jako następca modelu Evasion oraz kontynuator projektu „eurovan”. W projekcie bowiem, podobnie jak w przypadku poprzednika, współpracowały 2 koncerny – PSA oraz FIAT, co zaowocowało powstaniem bliźniaczego Peugeota 807, Fiata Ulysse, Lancii Phedry oraz właśnie C8-ki.

Auta różnią się między sobą detalami zewnętrznymi oraz niektórymi elementami wnętrza oraz wyposażeniem. Auto ma stonowaną i nie rzucającą się w oczy stylistykę, co może dziwić znając inne projekty Citroëna. Dzięki dużemu przeszkleniu nadwozia, auto wydaje się być wewnątrz bardzo przestronne – i takie też jest.

W 3 rzędach siedzeń może podróżować 7 osób, a każdy ma do dyspozycji osobny fotel. Wsiadanie i wysiadanie dla pasażerów 2. i 3. rzędu siedzeń bardzo ułatwiają przesuwane drzwi, które za dopłatą mogą być obsługiwane elektrycznie. Bagażnik w zależności od konfiguracji ma pojemność od 225 do blisko 3000 litrów.

Do napędu służą silniki benzynowe 4- i 6-cylindrowe oraz 4-cylindrowe turbodiesle. W przypadku jednostek o zapłonie iskrowym, mamy do czynienia z motorami o pojemności 2, 2.2 oraz 3 (V6) litrów i mocy kolejno 138/143, 160 oraz 208 KM, natomiast silniki wysokoprężne HDi miały pojemność 2 oraz 2.2 litra i generowały odpowiednio 109/138 oraz 130/173 KM. Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej bądź 4- lub 6-stopniowego automatu.

W 2014 roku zakończono produkcję rodzinnego vana, a jego następcą został w 2016 roku model SpaceTourer. Głównymi rywalami Citroëna C8 są m.in. Renault Espace oraz Volkswagen Sharan.

Citroen C8 - generacje

Citroen C8 - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!