Czym są opony wielosezonowe?

Opony wielosezonowe (lub też opony całoroczne) są zaprojektowane tak, by zapewniać komfortowe prowadzenie pojazdu i odpowiednie osiągi niezależnie od pory roku. Tworzą one pewien kompromis, łącząc zalety wariantów zimowych oraz letnich.

Producenci stosują w oponach wielosezonowych różne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Mogą to być opony zimowe z właściwościami letnimi lub opony letnie z pewnymi cechami zimowymi.

Jak rozpoznać opony wielosezonowe? Najłatwiej sprawdzić, czy opona posiada odpowiednie oznaczenia takie jak 4Seasons, All Seasons lub All Weather. Frazy te są często umieszczane już w nazwie modelu, co ułatwia kierowcy rozpoznanie.

Opony całoroczne i ich zalety

Opony całoroczne cechują pewne zalety, które wielu kierowców ceni podczas codziennych podróży. Modele renomowanych producentów zazwyczaj pozwalają na komfortową podróż podczas dobrej pogody oraz dają poczucie bezpieczeństwa podczas opadów śniegu, deszczu, czy pojawienia się przymrozków.

Oto najważniejsze zalety opon całorocznych.

 • Wygoda użytkowania – opony całoroczne zapewniają zrównoważone osiągi niezależnie od pory roku. Dzięki temu rozwiązaniu, w umiarkowanym polskim klimacie nie trzeba martwić się niespodziewanymi zmianami pogody.
 • Względy ekonomiczne – zakup drugiego kompletu opon sezonowych to często duży wydatek. Użytkując opony całoroczne można podróżować, używając jednego kompletu o każdej porze roku. A to w pewnych przypadkach pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
 • Zalety logistyczne – w przypadku opon całorocznych, nie trzeba sobie zadawać pytania, gdzie tymczasowo przechowywać drugi komplet. Jest to bolączką wielu kierowców, gdyż ogumienie wymaga specjalnych warunków magazynowania.
 • Oszczędność czasu – wizyta w warsztacie celem wymiany opon kosztuje nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim cenny czas. Użytkując opony całoroczne kierowca nie musi więc przejmować się kolejkami i terminami, gdy przychodzi moment wymiany.

Opony wielosezonowe – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Wiemy już, jakie zalety oferują opony wielosezonowe. Czy będzie to dobre rozwiązanie dla każdego? Nie zawsze. Poniżej, w kilku prostych wskazówkach wyjaśniamy, dla kogo będzie to dobre rozwiązanie!

Opony wielosezonowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • pokonujesz krótsze odległości rocznie (mniej niż 40 tys. kilometrów),
 • podróżujesz po dobrze utrzymanych trasach,
 • podróżujesz w umiarkowanych warunkach pogodowych,
 • masz spokojniejszy styl jazdy,
 • rozważasz zakup opon używanych.

Opony wielosezonowe nie są dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • pokonujesz długie dystanse w skali roku,
 • podróżujesz w trudnych warunkach drogowych i pogodowych (np. na górskich trasach),
 • masz dynamiczny i agresywny styl jazdy.

Zakup opon całorocznych – czy to dobra alternatywa?

Zakup opon całorocznych to z pewnością bardzo korzystna alternatywa dla kierowców, którzy stawiają na niezależność i wygodę. Jest to ogumienie dające wszechstronne osiągi o każdej porze roku, co pozwala zaoszczędzić sobie wielu problemów z doborem kompletów sezonowych.

Warto wspomnieć, że łagodny polski klimat bardzo sprzyja użytkowaniu opon całorocznych. Dawno już nie było w kraju surowej zimy, a warunki pogodowe bardziej zaczynają przypominać późną jesień. Jeśli więc poszukujesz dobrego i uniwersalnego kompromisu, opony całoroczne to korzystna alternatywa dla Ciebie!