Wybierz samochód

Daihatsu Charmant

Daihatsu Charmant to samochód osobowy klasy średniej-niższej produkowany przez japoński koncern. Auto pojawiło się na rynku w 1974 roku jako następca modelu Consorte.

Charmant był w rzeczywistości bliskim krewnym popularnej Toyoty Corolli (E20). Znając losy designu Daihatsu z lat 90. oraz obecnych, można się bardzo pozytywnie zdziwić wyglądem pierwszej generacji Charmant'a. Okrągłe reflektory, lusterka nad kołami na błotnikach oraz duża ilość chromu powodowała, iż Charmant wyglądał naprawdę... szarmancko. Pojazd występował zarówno jako 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi.

Do napędu początkowo służyły silniki benzynowe o pojemności 1.2 oraz 1.4 litra, które generowały kolejno 66 oraz 86 KM. W 1978 roku, gdy przeprowadzono lifting zarówno nadwozia jak i wnętrza, zmiany zaszły także pod maską. Pojawiły się 1.3- oraz 1.6-litrowe jednostki, które rozwijały odpowiednio 72 oraz 88 KM. Napędzana była tylna oś za pomocą 4- lub 5-biegowej skrzyni manualnej oraz 2-(!) lub 3-stopniowego automatu.

W 1981 roku pojawiła się II generacją Charmant'a. Podobnie jak poprzednik, auto spokrewnione było z Corollą typoszeregu E70. W przeciwieństwie jednak do I odsłony, oferowano go jedynie jako 4-drzwiowy sedan. Niestety auto straciło swój pierwotny urok. Pudełkowate nadwozie nie wyróżniało się już niczym szczególnym i wtapiało się w otoczenie. W przeciwieństwie do poprzednika, II generacja była już chętniej eksportowana na europejskie rynki.

Na rodzimym rynku, auto występowało z 1,5-litrowym silnikiem generującym 83 KM. W najbogatszych wersjach wyposażeniowych Charmant przybierał w Japonii nazwę Altair. W zależności od innych rynków, dostępne były także jednostki 1.3 oraz 1.6 które generowały kolejno od 62 do 74 oraz 83 KM. Moc przekazywana była na tylne koła za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej bądź 4-stopniowego automatu.

Produkcja Daihatsu Charmant dobiegła końca w 1987 roku, a jego następcą został 2 lata później Applause.

Daihatsu Charmant - generacje

Prestiżowe auto nie musi być drogie! Luksusowe modele w cenie od 15 000 zł

Daihatsu Charmant I (1974 - 1981)

Daihatsu Charmant - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!