Wybierz samochód

Daihatsu Opti

Daihatsu Opti to kei-car produkowany przez japoński koncern. Auto zadebiutowało w 1992 roku jako następcą Leeza. Nazwa miała był skróconym słowem „optimistic” i patrząc na nadwozie Opti, można zrozumieć taką nomenklaturę.

Niewielkie, 3- lub 5-drzwiowe autko urzeka swoim słodkim stylem i okrągłymi reflektorami. Konstrukcyjnie Opti było powiązane z popularnym Cuore, a wg niektórych było ono jedynie jej bardziej zaokrągloną wersją. Pod maską pracował malutki, 3-cylindrowy silnik o mocy od 42 do 58 KM.

Co ciekawe, występowały także wersje usportowione, które wyróżniały się dodatkowym ospojlerowaniem, większymi kołami oraz sztywniejszym zawieszeniem. Napęd był przenoszony na przednią lub obie osie za pomocą 3- lub 4-stopniowego automatu, 5-biegowej skrzyni manualnej lub bezstopniowej przekładni CVT. Jego masa wynosiła zaledwie 700 kg.

Druga generacja Opti pojawiła się w 1998 roku i niestety nie była już tak urokliwa, jak pierwsza odsłona miejskiego Daihatsu. Auto produkowano jedynie w 4-drzwiowym nadwoziu, a hatchback został zastąpiony przez... sedana. Był to prawdopodobnie pierwszy kei-car z tego typu nadwoziem. Co ciekawe, auto posiadało drzwi boczne pozbawione ramek. Ze względu na większe rozmiary, w górę poszła także masa, i to o aż o 100 kg.

Pod maską pracować mogły 0,7-litrowe silniki 3-cylindrowe wolnossące i turbodoładowane. W pierwszym przypadku jednostka generowała 45-58 KM, a w drugim – 64 KM. Dostępny był także turbodoładowany silnik 4-cylindrowy, jednak jego moc wynosiła 64 KM. Wybór rodzaju napędu oraz skrzyni biegów pozostał taki sam, jak w poprzedniku.

W 2002 roku zakończono produkcję Daihatsu Opti, a jego następcą został model Esse.

Daihatsu Opti - generacje

Które kombi z dieslem jest najlepsze?

Daihatsu Opti I (1992 - 1998)

Które kombi z dieslem jest najlepsze?

Daihatsu Opti II (1998 - 2002)

Daihatsu Opti - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!