Wybierz samochód

Daihatsu Sirion

Daihatsu Sirion to niewielki miejski samochód należący do segmentu B. Jest on następcą modelu Eufor. Samochód powstał przy współpracy Daihatsu z Toyotą i bliźniaczym modelem Siriona była Toyota Duet.

I generacja powstała w 1998 roku i swoją stylistyką przykuwała uwagę. 5-drzwiowe nadwozie miało mocno zaokrąglone linie i obłe kształty. Pod maską znalazły się niewielkie silniki benzynowe – pierwszy z nich miał 3 cylindry i pojemność 1 litra. Rozwijał przy tym 69 KM. Druga jednostka to 4-cylindrowy motor o pojemności 1,3 litra znany m.in. z Toyoty Yaris z tamtego okresu. Standardowo moc była kierowana na przednią oś, ale klient mógł także zamówić wersję z napędem na wszystkie koła. Odbywało się to za pośrednictwem 4-biegowego automatu lub 5-stopniowej skrzyni manualnej. W 2001 roku dokonano nieznacznego faceliftingu auta, który przyniósł nieco zmienione tylne światła oraz przód.

W 2005 roku na rynku pojawiła się II generacja Siriona. Auto, szczególnie z tyłu, stało się bardziej kanciaste, ale wciąż dominowały zaokrąglone linie. Pod maską pozostały te same silniki co w poprzedniku, ale dodatkowo pojawiła się 1,5-litrowa jednostka o mocy 105 KM. Przy wadze wynoszącej niespełna tonę, osiągi auta były zadowalające, jak na warunki miejskie. Moment obrotowy był przenoszony tak jak w I generacji, za pośrednictwem 4-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni manualnej. W Polsce ten model był dostępny jako Subaru Justy.

W 2010 roku rozpoczęto produkcję III generacji małego Daihatsu. Oprócz zmian stylistycznych które można wpisać do minusów, większość pozostała bez zmian. W gamie silnikowej pozostały dwie słabsze jednostki, aczkolwiek 1,3-litrowy silnik został wzmocniony do 91 KM. Napęd mógł odbywać się wciąż na przednią lub na obie osie. Mimo niewielkich rozmiarów, autem może podróżować nawet 5 osób, choć wtedy nie będą zachwycone z ilości miejsca. Do dyspozycji pozostała także 4-biegowa skrzynia automatyczna i 5-biegowy manual.

Na różnych rynkach Sirion występuje pod różnymi nazwami np. w Japonii jako Boon, a ww Malezji jako Perodua Myvi.

Daihatsu Sirion - generacje

Daihatsu Sirion - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!