Auto Świat > Dobry Warsztat > Porady dla kierowców > Czy można myć auto na własnej posesji? Sprawdziliśmy przepisy w największych miastach

Czy można myć auto na własnej posesji? Sprawdziliśmy przepisy w największych miastach

Doniesienia o tym, że za skorzystanie z publicznej myjni w czasach epidemii koronawirusa mogą grozić mandatami, skłoniły wielu kierowców do mycia aut na własnych podwórkach. Ale uwaga! Za to też w niektórych przypadkach mogą grozić kary – tyle, że z innego paragrafu!

Mycie poza myjnią? To może Cię drogo kosztować!
Mycie poza myjnią? To może Cię drogo kosztować!Źródło: Auto Świat
  • W Polsce nie ma jednolitych przepisów regulujących mycie aut poza myjniami
  • Za mycie auta na prywatnej, niedostosowanej do tego posesji w większości gmin grozi mandat w wysokości do 500 zł
  • W każdej gminie musi obowiązywać Regulamin, który reguluje m.in. kwestie mycia i napraw aut poza przeznaczonymi do tego miejscami

Przeczytaj też:

Na szczęście, po rozluźnieniu przepisów dotyczących ograniczeń w poruszaniu, problem z karaniem osób które na ogólnodostępnych myjniach chciały umyć swoje auta na szczęście już się skończył. Są jednak i tacy, którzy nawet mając możliwość skorzystania z myjni i tak wolą zająć się swoim samochodem na własnym podwórku. O tym, że zainteresowanie samodzielnym myciem aut świadczyć może to, jak szybko na marketowych promocjach znikają z półek niedrogie, amatorskie myjki ciśnieniowe. Z dostępnością samochodowych szamponów też nie ma problemu. Powstaje jednak pytanie, czy można legalnie ich używać. Niestety, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – to zależy przede wszystkim od tego, gdzie mieszkamy, często też od tego czym chcemy myć auto i jak przygotowana jest do tego nasza posesja.

Tak sprawdzisz przepisy o myciu aut w Twojej miejscowości

O tym, czy myć samochody poza myjniami decydują samorządy gmin. Ich uprawnienia w tej dziedzinie wynikają z U S T AWY z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Art. 4. ustawy stanowi, że Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem (…). Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące (obok kilkudziesięciu innych kwestii -przyp. redakcji) mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Rada każdej gminy w Polsce musi taki regulamin uchwalić, ale jego treść zależy od decyzji samorządowców. W praktyce większość takich regulaminów wygląda bardzo podobnie, choć różnice się zdarzają – jedne gminy w praktyce zakazują mycia aut poza myjniami, inne tylko mniej lub bardziej precyzyjnie określają warunki, w jakich można to robić.

Przeczytaj też:

Jak się dowiedzieć, jakie przepisy obowiązują w gminie w której mieszkamy? To nic trudnego – wystarczy wejść na stronę internetową samorządu, wyszukać na niej tzw. BIP czyli Biuletyn Informacji Publicznej, a w nim „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy...”. Oczywiście, można też spróbować dotrzeć do tego dokumentu na skróty, wpisując do wyszukiwarki internetowej „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy” oraz nazwę interesującej nas miejscowości – tak jest prościej, ale jeżeli w ciągu ostatnich lat radni zmieniali te przepisy (w większości gmin uchwalono nowe regulaminy w 2018 roku, w związku ze zmianami dotyczącymi m.in. odbioru odpadów) , to ryzykujemy, że wyszukiwarka skieruje nas do nieaktualnej wersji regulaminu – w BIP-ie powinna być najnowsza.

Wolnoć Tomku w swoim domku? Z myciem aut tak to nie działa!

Zła wiadomość jest taka, że w bardzo wielu gminach w Polsce obowiązują przepisy, które w praktyce uniemożliwiają mycie auta na prywatnych posesjach – mało kto dysponuje podjazdem ze szczelnym podłożem i odprowadzeniem wody do odstojników czy kanalizacji sanitarnej. Nie ma też mowy o legalnym myciu auta na osiedlowym parkingu, czy jak to kiedyś było w modzie – w plenerze nad rzeczką. Straż miejska może za coś takiego wystawić mandat w wysokości do 500 zł, a przy poważniejszych zarzutach, np. w przypadku spowodowania skażenia gleby czy wody, skierować do sądu wniosek o ukaranie. W praktyce na przypadki mycia aut na własnej posesji straż miejska czy gminna zwykle sama z siebie nie reaguje, ale jeśli pojawi się zgłoszenie np. od niezadowolonych sąsiadów, to musi interweniować.

W większości gmin auta można myć tylko na miejscach ze szczelnym podłożem i odpowiednim odprowadzeniem ścieków.
W większości gmin auta można myć tylko na miejscach ze szczelnym podłożem i odpowiednim odprowadzeniem ścieków.Źródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Przepisy dotyczące mycia aut poza myjniami w największych miastach w Polsce

Sprawdziliśmy dla was przepisy dotyczące mycia aut poza myjniami, w tym również na prywatnych posesjach, które obowiązują w największych polskich miastach. Spełnienie warunków, żeby legalnie myć auto pod domem, nie jest wcale łatwe!

Warszawa

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami dopuszcza się jedynie w razie zachowania łącznie następujących warunków:

  1. stosowane są środki ulegające biodegradacji;
  2. mycie prowadzone jest w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego o utwardzonym, szczelnym podłożu, a powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego, z którego są usuwane zgodnie z regulaminem.

Białystok

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może odbywać się na terenie o nawierzchni szczelnej pod warunkiem, że powstające ścieki nie będą odprowadzane bezpośrednio do wód lub ziemi.

Bydgoszcz

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może się odbywać pod warunkiem:

  1. niezanieczyszczania środowiska i odprowadzania powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego,
  2. dokonywania mycia na utwardzonych częściach nieruchomości oraz bez użycia detergentów, szamponów i innych środków chemicznych,
  3. mycia wyłącznie nadwozi samochodowych.

Gdańsk

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami, z wyłączeniem mycia podwozia i silnika, może odbywać się wyłącznie przy użyciu środków ulegających biodegradacji, w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego, o utwardzonej, szczelnej nawierzchni, posiadających odprowadzenie powstających ścieków po podczyszczeniu do kanalizacji sanitarnej lub do zbiornika bezodpływowego, z którego są usuwane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Katowice

Dopuszcza się mycie samochodów poza myjniami - na terenie nieruchomości za zgodą właściciela pod warunkiem odprowadzania powstających ścieków - po przejściu przez osadnik - do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych. Zabrania się odprowadzania ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi.

Kraków

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami, z wyłączeniem mycia podwozia i silnika, może odbywać się wyłącznie przy użyciu środków ulegających biodegradacji, w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego o utwardzonej szczelnej nawierzchni, posiadających odprowadzenie powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub do zbiornika bezodpływowego. Zakazane jest odprowadzanie ścieków z mycia pojazdów do kanalizacji deszczowej, wód lub gleby.

Lublin

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami jest dozwolone wyłącznie po spełnieniu poniższych warunków:

  1. odbywa się na terenie wyposażonym w urządzenia zapewniające zorganizowane odprowadzanie powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej lub zbiorników bezodpływowych;
  2. dotyczy wyłącznie nadwozia pojazdów;
  3. odbywa się za wiedzą i zgodą właściciela danej nieruchomości;
  4. prowadzone jest w sposób niepowodujący uciążliwości dla osób korzystających z danej nieruchomości i nieruchomości sąsiednich.
  5. Niedozwolone jest odprowadzanie ścieków z mycia pojazdów do kanalizacji deszczowej, wód lub gleby.

Łódź

Mycie i naprawy pojazdów samochodowych mogą się odbywać w miejscu wyznaczonym przez właściciela nieruchomości, pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej lub ogólnospławnej za zgodą zarządcy kanalizacji lub gromadzone w sposób umożliwiający ich usunięcie zgodnie z wymaganiami Regulaminu.

Poznań

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami, z wyjątkiem samochodów ciężarowych, może odbywać się na terenie nieruchomości pod warunkiem, że powstające ścieki odprowadzane są do kanalizacji sanitarnej, ogólnospławnej lub zbiornika bezodpływowego, umożliwiającego ich usunięcie zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; w szczególności ścieki takie nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do kanalizacji deszczowej oraz do środowiska gruntowowodnego. Zabrania się mycia pojazdów w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku, a w szczególności: w pasie drogowym, w zieleńcach i parkach, na terenach leśnych i w pobliżu zbiorników wodnych.

Szczecin

Mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi mogą być wykonywane w obrębie nieruchomości, jeżeli odbywa się to za wiedzą i zgodą osoby posiadającej tytuł prawny do nieruchomości oraz wypełnia warunki określone w ust. 2 i 3.

  1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami, może obejmować tylko nadwozie pojazdów. Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi mogą obejmować jedynie drobne naprawy związane z bieżącą eksploatacją pojazdów.
  2. Mycie i naprawy pojazdów, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą się odbywać pod warunkiem, że: nie skutkują zanieczyszczeniem środowiska naturalnego a powstające ścieki nie będą odprowadzane bezpośrednio do wód i gleby oraz kanalizacji deszczowej, postępowanie z powstającymi odpadami będzie zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Wrocław

Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami samochodowymi może odbywać się na terenie nieruchomości wyłącznie w miejscach przystosowanych do tego celu poprzez zapewnienie odprowadzania powstających ścieków do miejskiej sieci kanalizacji sanitarnej lub ogólnospławnej zgodnie z obowiązującymi przepisami, lub gromadzenie ścieków w zbiornikach bezodpływowych. W szczególności takie ścieki nie mogą być odprowadzane do zbiorników wodnych, do ziemi oraz do kanalizacji deszczowej.

Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków