Wybierz samochód

Dodge Diplomat

Dodge Diplomat to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Auto zadebiutowało w 1977 roku, jako następca modelu Dart.

W czasach kryzysu naftowego, postało zapotrzebowanie na nieco mniejszych, niż dotychczas kupowane przez Amerykanów, aut. Aby skutecznie walczyć z europejską konkurencją, największe koncerny motoryzacyjne zaczęły produkować „niewielkie” auta osobowe, które co prawda były wyposażone w duże silniki 6- i 8-cylindrowe, ale niewysilone.

Diplomat jest bliźniaczą konstrukcją Chryslera LeBaron i został zbudowany na płycie podłogowej M-Platform. Diplomat oferowany był początkowo jako 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowe kombi oraz 2-drzwiowe coupe.

Już w 1980 roku auto przeszło pierwszy lifting. W Sedanie zmieniono nieco pochylenie słupca C, dzięki czemu zwiększono miejsce nad głowami pasażerów, natomiast w coupe zastosowano nową, krótszą o 10 cm płytę podłogową od modelu Aspen. Druga modernizacja została przeprowadzona w 1985 roku. Na rynku pozostał wtedy już tylko sedan, którego pas przedni upodobnił się do tego z Chryslera Fifth Avenue.

Pod maską, jak zostało już wcześniej wspomniane, pracować mogły benzynowe silniki 6- (rzędowe) oraz 8-cylindrowe (widlaste). W pierwszym przypadku oferowano 3,7-litrową jednostkę generującą 85 lub 90 KM, a w drugim – 5,2 oraz 5,9-litrową, które rozwijały kolejno 120 lub 160 oraz 170 KM. Moc przenoszona była na tylne koła za pomocą 3-biegowego automatu bądź skrzyni manualnej o tej samej ilości przełożeń z dodatkowym nadbiegiem.

W 1989 roku zakończono produkcję Dodge'a Diplomat, a jego następcą został Monaco.

Dodge Diplomat - generacje

Dodge Diplomat - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!