Wybierz samochód

Dodge Neon

Dodge Neon

Dodge Neon był ówcześnie jednym z najmniejszych aut w palecie modelowej amerykańskiej marki. Jego debiut odbył się w 1993 roku jako następca Dodge’a Shadow. Jego bliźniaczym modelem był Plymouth Neon, a eksportowy model sprzedawany był jako Chrysler.

Początkowo Neon występował jedynie jako 4-drzwiowy sedan, jednak szybko do oferty dołączyło 2-drzwiowe coupe. Dodge Neon projektowany był zgodnie z nowymi wytycznymi koncernu – zwisy nadwozia miały być jak najmniejsze, kabina maksymalnie wydłużona i przesunięta do przodu, a przednia szyba jak najbardziej pochylona. Charakterystycznym elementem stylistycznym były okrągłe reflektory umieszczone na skraju pasa przedniego. Poza kiepskimi materiałami wykończenia oraz nienajlepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym, największą bolączką Neona były bardzo złe wyniki w testach zderzeniowych.

Pod maską pracowały wyłącznie silniki 4-cylindrowe – 1.8 o mocy 115 KM oraz 2.0 generujące 132 (SOHC) oraz 150 (DOHC) KM. Moc kierowana była na przednie koła za pośrednictwem 3-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni manualnej.

W 1999 roku pojawiła się II generacja pojazdu. W ofercie pozostał już tylko 4-drzwiowy sedan. Nadwozie nieco unowocześniono, ale zarówno bryła, jak i charakterystyczne elementy zostały zachowane. Mimo iż Poprawiono wytrzymałość karoserii, a drzwi otrzymały ramki (poprzednia odsłona miała bezramkowe drzwi), wyniki testów zderzeniowych wciąż były bardzo złe, a Neon uchodził za jeden z najniebezpieczniejszych aut w USA.

W 2003 roku przeprowadzono lifting, który przyniósł nową atrapę chłodnicy, a oddzielnym modelem stała się dotychczasowa topowa odmiana Neona – SRT-4. Najmniejszym silnikiem był 116-konny 1.6, codo 2-litrowych jednostek nic się nie zmieniło. Z kolei wspomniany SRT-4 wykorzystywał turbodoładowany silnik 2.4 generujący najpierw 218, a po liftingu – 234 KM. Napęd nie uległ zmianie, a obok wcześniejszych przekładni, do oferty dołączył 4-stopniowy „automat”. W 2005 roku zakończono produkcję Dodge’a Neon, a jego następcą został Caliber.

Dodge Neon - generacje

Dodge Neon - powiązane artykuły

Pokaż więcej