Wybierz samochód

Dodge Spirit

Dodge Spirit to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w 1989 roku i było następcą modelu 600. Jego bliźniaczym modelem był Plymouth Acclaim.

Spirit oferowany był tylko w 4-drzwiowym nadwoziu. Atrapa chłodnicy nawiązywała do innych modeli oferowanych przez markę, a jej charakterystyczny krzyż można zaobserwować również na obecnie produkowanych Dodge'ach. Podstawową jednostką był 2,5-litrowy, wolnossący silnik 4-cylindrowy generujący 105 KM.

2 lata przed końcem produkcji silnik ten został zmodernizowany poprzez zastosowanie wielopunktowego wtrysku paliwa. Turbodoładowana odmiana jednostki sprzed modernizacji rozwijała 152 KM. Oprócz tego pod maską pracować mogła także 3-litrowa widlasta „szóstka” od Mitsubishi.

Topowym Spiritem była wersja R/T. Określana była ona ówcześnie jako najszybszy sedan w USA oraz jedno z najszybszych aut przednionapędowych. Tytuły te był zasługą turbodoładowanej jednostki R4 2.2, która została opracowana w dużej części przez Lotusa. Zaowocowało to imponującą mocą 227 KM i przyspieszeniem do 100 km/h w ok. 6 sekund (Chrysler chwalił się iż Spirit R/T jest szybszy od BMW M5 E34). W tej wersji dostępna była wyłącznie manualna, 5-biegowa przekładnia. Oprócz tego do wyboru był3- oraz 4-stopniowy automatu, a moc przenoszona była na przednią oś.

W 1995 roku zakończono produkcję Dodge'a Spirit, a jego następcą został Stratus.

Dodge Spirit - generacje

Dodge Spirit - powiązane artykuły

Pokaż więcej