Wybierz samochód

Dodge Stealth

Dodge Stealth to sportowe coupe produkowane przez amerykański koncern. Auto pojawiło się w 1991 roku jako bliźniacza konstrukcja Mitsubishi GTO, w Europie bardziej znany jako 3000GT. Auta pod względem technicznym były identyczne, jedna nadwozie Dodge'a nieco różniło się od jego japońskiego brata.

Amerykanie upodobnili nieco 2-drzwiowe coupe do innych modeli przez nich oferowanych. I tak z przodu auto otrzymało charakterystyczny krzyż, natomiast z tyłu zwężony został pas świateł, a lotka cofnięta aż pod tylą szybę, co w rezultacie wyglądało mało zgrabnie.

Co ciekawe, Stealth korzystał z innowacyjnych technologii z Kraju Kwitnącej Wiśni, dzięki czemu miał takie rzeczy jak stały napęd na 4 koła, układ aktywnej aerodynamiki nadwozia (samoregulujące spojlery z przodu i z tyłu), a także elektronicznie regulowany system zawieszenia ECS. Stealth miał zostać wystawiony w 1991 roku jako samochód bezpieczeństwa w wyścigach Indianapolis 500, jednak stwierdzono iż w tak „amerykańskim” wyścigu, nie może uczestniczyć japońskie auto – ostatecznie wybrano prototyp Dodge'a Vipera.

Do napędu Stealth'a, służyły wolnossące i podwójnie doładowane V6-ki. Wszystkie miały pojemność 3 litrów, ale w najsłabsza wersja wolnossąca miała 12 zaworów i 1 wałek rozrządu, a mocniejsza – 24 i 2 wałki. Doładowane silniki występowały tylko w odmianach 24-zaworowych DOHC. Moc jednostek wynosiła kolejno 166, 225, 280 oraz 304 KM.

W 1994 roku dokonano drobnego liftingu, a najmocniejszy silnik otrzymał dodatkowe 16 KM. Moc, jak wcześnie zostało wspomniane, kierowana była na wszystkie koła za pomocą 4-biegowego automatu bądź 5- lub 6-stopniowej skrzyni manualnej.

W 1996 roku zakończono produkcję Dodge'a Stealth, mimo iż Mitsubishi GTO/3000GT wyjeżdżało z fabryki jeszcze następne 5 lat.

Dodge Stealth - generacje

Dodge Stealth - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!