Wybierz samochód

Eagle Talon

Eagle Talon to sportowy samochód osobowy produkowany przez amerykański koncern. Auto zadebiutowało w 1989 roku i było owocem współpracy Chryslera i Mitsubishi – Diamond Star Motors (DSM). Jego bliźniaczymi modelami był Mitsubishi Eclipse oraz Plymouth Laser.

Auta miały te same podzespoły, a różniły się tylko niektórymi elementami nadwozia, kołami oraz lakierami. Co ciekawe, Talon niezależnie od wybranego lakieru, zawsze miał czarny dach. 2-drzwiowe nadwozie typu coupe mogło pomieścić 4 osoby, chociaż dłuższe podróże w II rzędzie nie należały do wygodnych ani przyjemnych.

Bazowym motorem był 1.8-litrowy, 92-konny benzyniak, który kiepsko radził sobie z 1,2-tonowym coupe. Lepszym wyborem była 2-litrowa, wolnossąca jednostka generująca 135 KM, lub z turbosprężarką (w zależności od konfiguracji i roku produkcji) – 180, 190 lub 195 KM. Moc kierowana była na przednią lub obie osie za pomocą 4-biegowego automatu lub 5-stopniowej skrzyni manualnej.

W 1995 roku do produkcji wprowadzono II generację Talona, podczas gdy Plymouth Laser nie był już kontynuowany. Auto wciąż miało bliźniaczą konstrukcję z Mitsubishi Ecplise, jednak konstrukcyjnie pojazdy pozostały podobne swoim poprzednikom.

Główne zmiany dotknęły jednostki napędowe oraz nadwozie, które stało się bardziej obłe i zyskało modne i atrakcyjne kształty. Jedyne co można mu zarzucić, to nieco zbyt ociężałą linię. W 1997 roku przeprowadzono facelifting Talona. Modernizacji uległ zarówno pas przedni oraz tylny, celem dodania bardziej sportowego wyglądu.

Do napędu służyły 2-litrowe jednostki wolnossące oraz turbodoładowane. W pierwszy przypadku, silnik generował 140 KM, a w drugim – 210 KM z manualną skrzynią biegów (o 5 przełożeniach) i 205 KM z automatem (4-stopniowym). Moc kierowana była na przednią lub na obie osie.

W 1998 roku zakończono produkcję Eagle'a Talon, który był jednocześnie ostatnim modelem tej marki.

Eagle Talon - generacje

Eagle Talon - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!