Jak informuje "Auto Motor und Sport", oszuści coraz częściej wykorzystują fałszywe kody QR. Naklejają je na oficjalne oznaczenia na stacjach ładowania. Po zeskanowaniu takiego kodu użytkownicy są przekierowywani na fałszywe strony internetowe. Są one łudząco podobne do prawdziwych. Tam niczego nieświadomy kierowca proszony jest o podanie danych swojego konta. Metoda ta jest bardzo zbliżona do oszustw, jakie mają miejsce w przypadku parkomatów.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Nowa broń cyberprzestępców to fałszywe kody QR
Ekspert ds. bezpieczeństwa IT Eddy Willems, cytowany przez "Auto Motor und Sport", podkreśla, że najbardziej zagrożonymi ofiarami tego rodzaju oszustw są osoby mniej zaznajomione z technologią.
- Przeczytaj także: 51-tonowy kolos spadł z ciężarówki i blokuje ruch na DK50. Trasa długo nie będzie przejezdna
Oszustwa to problem ogólnoeuropejski
Mimo że o problemie donosi niemieckie czasopismo, nie tylko Niemcy borykają się z tym problemem. Przypadki podobnych oszustw odnotowano również w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii i Holandii. Niestety mimo rosnących obaw właścicieli samochodów elektrycznych, jak donosi "Auto Motor und Sport", operatorzy stacji ładowania nadal nie traktują tego zagrożenia jako priorytetowego. Niemniej jednak, firmy takie jak Ionity i E.ON zalecają swoim klientom czujność i stosowanie aplikacji do ładowania. Pochodzące od operatorów stacji ładowani oprogramowanie eliminuje konieczność skanowania kodów QR.
- Dowiedz się więcej: Tak oszukują "na parkowanie". Na jedną z tych 6 metod łatwo się nabrać
Jak się bronić przed cyberprzestępcami?
Jak dowiedział się magazyn "Auto Motor und Sport", oficjalnie polecanych metod przez operatorów jest kilka. Ionity radzi, aby po zeskanowaniu kodu QR upewnić się, że strona, na którą zostali przekierowani, jest oficjalną stroną płatności. E.ON rekomenduje korzystanie z dedykowanych aplikacji do ładowania pojazdów, co minimalizuje ryzyko oszustwa. Z kolei Stadtwerke München i Energie Baden-Württemberg AG nie wyrażają obaw związanych z fałszywymi kodami QR, wierząc, że użytkownicy są w stanie je rozpoznać.
- Przeczytaj także: Dostają kary większe niż wartość auta. "Obywatel jest poddany władztwu organu publicznego"
Przede wszystkim zalecamy jednak czujność, Warto być ostrożnym i uważnym, a przede wszystkim unikać klikania linków, a jeśli już klikniemy, to unikać podawania danych osobowych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepszym wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z oficjalnych aplikacji. Warto także zgłaszać wszelkie podejrzane kody QR.