Konkurs elegancji Villa d'Este, prestiżowa impreza, która od lat wyróżnia najlepsze zabytkowe samochody świata oraz nagradza najbardziej fascynujące prototypy, na które oddawane są głosy w publicznym głosowaniu odbywającym się ogrodach Villii.W klasie Prototypów i samochodów koncepcyjnych w tym rokuznalazła się Alfa Romeo Disco Volante by Touring.

Sylwetką przypomina Alfę Romeo 1900 C52 zaprojektowaną w 1952 roku przez to samo mediolańskie atelier. Pojazd na bazie Alfy Romeo 8C Competizione, z którą dzieli platformę i silnik. Dwuosobowa wersja coupé wyposażona jest w silnik V8 o pojemności 4,7 litra, który osiąga moc 450 KM oraz maksymalny moment obrotowy o wartości 480 Nm.

Ten wyjątkowy samochód, produkowany na zamówienie, łączy w sobie walory estetyczne i sportowe akcenty,jak również wykorzystuje nowoczesne materiały (włókno węglowe i aluminium,) zapewniając maksymalną lekkość. Każdy egzemplarz wymaga ponad 4000 godzin pracy wykwalifikowanych specjalistów i powstaje tylko na zamówienie: na konkursie został wystawiony samochód numer 01, pozostałe dwa są na ukończeniu.

Samochód oddaje hołd Alfie Romeo 1900 C52 "Disco Volante", wersji coupé o wyjątkowych cechach, która właśnie w tym roku kończy 60 lat.Zaprojektowana przez Carrozzeria Touring w 1952 roku, C52 mogła poszczycić się lekkością oraz wyjątkowo aerodynamicznymi kształtami i trafiała do zbiorowej wyobraźni, zyskując przydomek Latającego spodka, stając się ikoną motoryzacyjnego designu.