Wybierz samochód

Ford Maveric

Ford Maveric

Ford Maveric to kompaktowy samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykański koncern motoryzacyjny. Auto zadebiutowało w 1970 roku jako następca modelu Falcon. Jego bliźniaczym modelem Był Mercury Comet, który różnił się od Forda jedynie atrapą chłodnicy.

Początkowo Maveric dostępny był tylko jako 2-drzwiowe coupe, jednak już rok po debiucie pojawił się także 4-drzwiowy sedan, który miał większy rozstaw osi niż coupe, a później także jako 5-drzwiowe kombi. W gamie modelowej Forda, Maveric został uplasowany między Pinto a Torino. W 1973 roku dokonano kilku drobnych zmian – modernizacji uległ grill, odrzucono najmniejszą jednostkę napędową, poprawiono hamulce oraz wzbogacono wyposażenie podstawowe. Rok później domontowano dodatkowy tylny zderzak, a jeszcze w kolejnym roku dokonano kilku drobnych zmian w detalach nadwozia.

Do napędu służyły benzynowe silniki R6 o pojemności 2.8, 3.3 oraz 4.1 litra, a także 4,9-litrowa V8-ka, które generowały kolejno 83, 92, 98 oraz 141 KM. Moc kierowana była na tylne koła za pomocą automatycznej lub ręcznej skrzyni o 3 przełożeniach. W 1977 roku zakończono produkcję Forda Maveric, a jego następcą został model Fairmont.

Ford Maveric - generacje

Ford Maveric (1970&nbsp-&nbsp1977)

Ford Maveric (1970 - 1977)

Ford Maveric - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!