Wybierz samochód

Ford Tempo

Ford Tempo

Ford Tempo to kompaktowy samochód osobowy produkowany przez amerykański koncern. Pojazd zadebiutował w 1984 roku jako następca modelu Fairmont. Jego bliźniaczym modelem jest Mercury Topaz. Tempo nawiązywał mechanicznie do amerykańskiej odmiany modelu Escort (który znacznie różnił się od europejskiej wersji), natomiast stylistycznie można dopatrywać się w nim podobieństw do europejskiej Sierry.

Ford Tempo występował jako 4-drzwiowy sedan oraz 2-drzwiowe coupe, a nadwozie, mimo wcześniej wspomnianych podobieństw do europejskiego modelu, miał typowo amerykański design. W 1985 roku dokonano pierwszego faceliftingu, który polegał na zmianie grilla, reflektorów oraz tylnych świateł. Z kolei 2 lata później pojawiła się odmiana z napędem na 4 koła, a z oferty wypadł silnik wysokoprężny. Do napędu auta służyły benzynowe silniki 2.3 R4 i 3.0 V6 oraz wysokoprężny 2.0 TD R4. Generowały one kolejno 98 lub 102, 130 oraz 101 KM. Moc kierowana była na przednią lub obie osie za pomocą 3-stopniowego automatu lub manualnej skrzyni o 4 bądź 5 przełożeniach.

W 1987 roku pojawiła się II generacja Forda Tempo. Modernizacji uległ pas przedni oraz tylny, z oferty odpadła wersja z napędem na 4 koła, natomiast pojawiła się 142-konna odmiana widlastej „szóstki”. Poza podtrzymaniem wykluczenia diesla, pozostałe jednostki napędowe nie uległy zmianie. Moc kierowana była już tylko na przednią oś, a do wyboru pozostał 3-stopniowy „automat” oraz 5-biegowy „manual”.

W 1994 roku zakończono produkcję Forda Tempo, a jego miejsce zajął model Contour.

Ford Tempo - generacje

Ford Tempo II (1988&nbsp-&nbsp1994)

Ford Tempo II (1988 - 1994)

Ford Tempo - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!