Serwis korkowo.pl policzył fotoradary, które możemy spotkać na polskich drogach. Okazało się, iż najwięcej, bo aż 92 ustawiono na trasie z Gdańska do Zakopanego. Lotne kontrole odnotowano w 45 miejscach. Wyliczono, że na tej trasie fotoradar można spotkać statystycznie co 8 kilometrów.

Tradycyjnie, jak co roku, z okazji majówki policja zintensyfikuje swoje działania w zakresie kontroli drogowych. Z badań przeprowadzonych w oparciu o analizę danych z urządzeń Yanosik, wynika, że podczas weekendu majowego liczba kontroli wzrasta o ok. 11%. Standardowo podczas takiej kontroli funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowców, zapięcie pasów i stan techniczny pojazdu. Jednak nie tylko mandaty mogą popsuć nam majówkowy nastrój, dlatego do wyjazdu trzeba się należycie przygotować.

Statystyki są nieubłagane. W czasie zeszłorocznego weekendu majowego (27.04-06.05.2012) doszło do 938 wypadków, w których poszkodowanych zostało 1218 osób, a 65 straciło życie. Z danych zgromadzonych przez policję wynika, że paradoksalnie do zdecydowanej większości wypadków dochodzi przy dobrych warunkach atmosferycznych. Kierowcy czują się wtedy pewniej na drodze, odczuwają wiekszy komfort jazdy i częściej zdarza im się naginać przepisy. W całym roku 2012 przy takich warunkach doszło do prawie 23 300 wypadków.