Nawigacja GPS

Nawigacja to zapewne pierwszy praktyczny samochodowy gadżet, który przyszedł Ci do głowy – i słusznie! Taki sprzęt może okazać się niezastąpiony na dłuższych trasach, zwłaszcza tych, którymi jedziemy po raz pierwszy. Przecież nikt nie lubi się gubić, a potem zawracać i nadkładać drogi! Jeśli wybierasz się autem za granicę, postaw na urządzenie z regularną aktualizacją map, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy dany model obejmuje kraj, który zamierzasz odwiedzić. Jeżeli chcesz podróżować w obrębie Europy, nie powinno być z tym problemu – większość dostępnych nawigacji ma wgrane mapy Starego Kontynentu. Wspomnijmy, że dobre jakościowo urządzenie z tej kategorii wcale nie musi kosztować fortuny – taki wydatek bez problemu zmieścisz w przedziale 100 – 500 zł.

Kamera samochodowa

Do czego przydają się wideorejestratory? Kamerki samochodowe nagrywają trasę, którą przemierzasz samochodem, dzięki czemu np. w razie stłuczki będziesz mieć pod ręką dowody dokumentujące przebieg całego zdarzenia. Rejestrator możesz umieścić nie tylko z przodu, ale też z tyłu – dzięki temu zbierzesz jeszcze więcej nagrań. Montaż jest banalnie prosty – wykorzystasz do niego przyssawkę lub naklejkę dostępną w zestawie z urządzeniem. Wybierając wersję z nalepką, nie trzeba się martwić, że pozostawi ona nieestetyczne ślady na szybie auta – producenci stosują specjalną taśmę, która jest w 100% wolna od tego problemu, a do tego nadaje się do wielokrotnego przeklejania.

Dobrą opcją będzie nie tylko gadżet rejestrujący akcję podczas jazdy, ale też w czasie postoju. Kamera parkingowa dostarczy Ci dowodów, kiedy Twoje auto zostanie porysowane przez nieostrożnego kierowcę lub wandali. Dzięki modelom z modułem Wi-Fi możesz przez cały czas monitorować sytuację na odległość za pomocą swojego smartfona – wystarczy tylko sparować oba urządzenia.

Radio

Radia samochodowe są przez wiele osób uważane za absolutny standard, którego nie może zabraknąć na wyposażeniu samochodu. Dobra muzyka potrafi umilić każdą trasę, a wiadomości nadawane na różnych stacjach pozwalają być na bieżąco z najświeższymi wydarzeniami. Nowoczesne modele są wyposażone w odtwarzacz płyt CD oraz złącze USB umożliwiające podłączenie smartfona. W ten sposób możliwe jest transmitowanie playlist z pamięci telefonu lub z serwisów streamingowych. Ciesz się ulubionymi utworami, gdziekolwiek będziesz!

Głośniki

Jeżeli należysz do tych kierowców, którzy nie wyobrażają sobie jazdy bez ukochanej muzyki, postaw na solidne car audio – brzmienia osiągną zupełnie nowy poziom! Dobre jakości głośniki samochodowe zapewniają znacznie lepsze wrażenia dźwiękowe niż samo radio, zwłaszcza jeśli wybierzesz model dobrze dopasowany do Twoich upodobań.

Lubisz basy? Postaw na subwoofer, czyli głośnik niskotonowy, który doskonale je uwydatni. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu zadowalającej jakości, całego spektrum dźwięków, wybierz głośniki czterodrożne lub pięciodrożne. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie rozmieszczenie car audio – warto trzymać się zasady, który mówi, aby stawiać modele wysokotonowe wyżej, a niskotonowe niżej. Subwoofer najlepiej umieścić zaś z tyłu auta – można włożyć go nawet do bagażnika. W ten sposób unikniesz buczenia i zakłóceń.

Czy zdecydujesz się na samochodowe gadżety?

Za nami krótki przegląd urządzeń, które mogą się przydać w aucie. Nawigacja i kamera samochodowa to łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie sprzęty, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczeństwo i zwiększą komfort jazdy. Samochodowe audio sprawi z kolei, że nawet długa i monotonna trasa stanie się przyjemniejsza.