Wybierz samochód

GAZ Gazela

Gaz Gazela to osobowo-dostawczy samochód produkowany przez rosyjską markę samochodową. Auto powstało w 1994 roku i było produkowane w prawie niezmienionej formie przez 16 lat.

Jego bliźniaczym modelem jest Sobol, jednak w Gazeli zastosowano podwójne koła na tylnej osi, co pozwala na większą ładowność i obciążenie. Towarowy furgon mógł przewieźć nawet do 1,5 tony – do dyspozycji klienta było aż 8,2 m3 przestrzeni ładunkowej. Nadwozie przypomina trochę roboczy model Forda – Transita.

Konstrukcja Gazeli była nieskomplikowana, a wnętrze nie rozpieszczało luksusem. Brakowało wielu dodatków, które, wydawałoby się, są oczywiste – brakowało m.in. ABS, ESP czy wspomaganie kierownicy. Standardowo napędzany były tylne koła, ale za dopłatą można było otrzymać napęd 4x4 z blokadą dyferencjału.

Oprócz klasycznego furgonu, dostępny był także 2-drzwiowy pick-up oraz 2-drzwiowe podwozie do zabudowy. W wersji osobowej mógł pomieścić nawet do 9 osób, a dodatkowo jest wykorzystywany w Rosji m.in. jako karetka.

Pod maską mogły pracować 2 silniki benzynowe lub wysokoprężne. Diesle miały pojemność 2,1 lub 2,4 litra i obie były wyposażone w turbosprężarkę. Rozwijały odpowiednio 110 i 115 KM. Mocniejszy silnik wysokoprężny był dostarczany przez polski zakład Andoria. Benzyniaki miały 2,2 (79 KM) i 2,4 (90 KM) litra pojemności. Moment obrotowy był przekazywany za pomocą manualnej przekładni o 5 przełożeniach.

Produkcja dostawczego GAZa zakończyła się w 2010 roku, a jego następcą jest model Next.

GAZ Gazela - generacje

GAZ Gazela - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!