Wybierz samochód

GMC Yukon

GMC Yukon to największy SUV w ofercie amerykańskiej marki należącej do General Motors. I generacja weszła na rynek w 1992 roku wraz z bliźniaczym Chevroletem Tahoe (choć Chevrolet swoją nazwę dostał dopiero w 1995 roku), a po 7 latach pojawiła się bardziej luksusowa wersja – Cadillac Escalade.

Auto było dostępne zarówno w wersji 3- jak i 5-drzwiowej oraz w odmianie przedłużonej, która nazywała się Yukon XL. Montowany benzyniak miał pojemność 5,7 litra i 8 cylindrów, a 8-cylindrowy diesel miał 6,5 litra pojemności. Napęd mógł się odbywać zarówno na tylne koła jak i na obie osie za pośrednictwem 4-biegowego automatu lub 5-biegowej skzyni manualnej.

W 1998 roku do oferty wszedł model Yukon Denali, który miał być bardziej luksusową odmianą zwykłego Yukona. Stał on się także wzorem dla powstania I generacji Cadillaca Escalade, który różnił się od niego przednim pasem i jeszcze lepszym wyposażeniem.

W 2000 roku wprowadzono na rynek II generację SUV-a GMC. Auto zostało zbudowane na nowej płycie podłogowej, a nadwozie charakteryzowało się bardziej opływowymi kształtami i lepiej wykończonym wnętrzem od poprzednika. Nowością było brak skrzyni manualnej, a duże V8-ki zostały zastąpione mniejszymi, 4,8- i 5,3-litrowymi jednostkami o tej samej liczbie cylindrów.

W 2001 roku pojawiła się także luksusowa wersja Denali, która tym razem wyraźnie różniła się od jeszcze bardziej prestiżowego Escalade'a, natomiast przyrównując ją do zwykłego Yukon'a, zauważyć można inny kształt przedniego pasa.

W 2006 roku zaprezentowano III generację dużego GMC. Można powiedzieć, że nadwozie nabrało muskułów, a bliźniacze modele Tahoe i Yukon coraz bardziej się od siebie różniły. Z przodu jednak dominuje sporych rozmiarów grill. Do współpracy z jednostkami napędowymi pojawiła się nowa, 6-biegowa skrzynia automatyczna, a pod maską, obok motorów z poprzedniej generacji, zagościł nowy silnik V8 o pojemności 6 litrów.

W 2008 roku pojawiła się także wersja hybrydowa, która została opracowana przy współpracy z DailmerChrysler.

W 2014 roku zadebiutowała IV generacji Yukona. Standardowo do wyboru były 4 wersje – Yukon, Yukon XL, Yukon Denali i Yukon Denali XL, które mogły pomieścić do 7 lub 8 osób. Pod maską prestiżowej odmiany gościła 6,2-litrowa V8-ka o mocy 420 KM. W zwykłej wersji, do napędu służył 5,3-litrowy silnik o tej samej liczbie cylindrów i mocy 355 KM. W obu przypadkach dostępna była możliwość przekazania napędu na jedna lub dwie osie za pośrednictwem 8-biegowego automatu.

GMC Yukon - generacje

Takich przyczep kempingowych jeszcze nie widzieliście!

GMC Yukon I (1992 - 1999)

Takich przyczep kempingowych jeszcze nie widzieliście!

GMC Yukon IV (2014 - )

GMC Yukon - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!