Wybierz samochód

Hyundai Excel

Hyundai Excel był kompaktowym samochodem osobowym produkowanym przez południowokoreański koncern. Auto było w rzeczywistości jedynie odmianą przeznaczoną głównie na rynek amerykański (choć i w innych krajach występował jako Excel), w większości krajów pojazd znany był jako Pony.

Był to pierwszy samochodem tej marki oferowany w USA, a dzięki niskiej cenie bardzo dobrze się tam przyjęło. Poza tym, był to też pierwszy samochód Hyundaia z napędem na przednią oś. Oczywiście z uwagi na wyższe standardy dotyczące podstawowego wyposażenia, Excel miał elektryczne pasy bezpieczeństwa czy elektrycznie sterowane szyby.

W ofercie znalazł się 3- oraz 5-drzwiowy hatchback, a także 4-drzwiowy sedan, zaś 2-drzwiowa odmiana coupe sprzedawana była jako S-Coupe. Nadwozie wyróżniało się kanciastymi kształtami, tak jakby projektowano je od ekierki. Od 1987 roku, w sprzedaży był także bliźniaczy model Precis, produkowany przez Mitsubishi. Pod maską znalazły się małe, benzynowe silniki 4-cylindrowe 1.3/58 KM oraz 1.5/69 KM. Obok 4- i 5-biegowej skrzyni manualnej, w sprzedaży znalazł się także 3-stopniowy automat.

W 1989 roku pojawiła się II generacja Excela, identyczna jak Pony oznaczony symbolem X2. Pod względem wyboru nadwozia nic się nie zmieniło, jednak nadwozie przeprojektowano. Styliści stopniowo dodawali mu zaokrąglonych linii, jednak byli w tym bardziej powściągliwi niż przy późniejszym projektowaniu modelu Coupe/Tiburon.

Pojawiła się nowa, 4-stopniowa przekładnia automatyczna, a silniki zostały nieco wzmocnione - 1.3 zyskał aż 17 KM, a 1.5 - 13 KM. W 1994 roku zakończono produkcję Hyundaia Excel, a jego następcą został Accent.

Hyundai Excel - generacje

Używane auto z LPG: droższe czy tańsze?

Hyundai Excel I (1985 - 1989)

Hyundai Excel - powiązane artykuły