Wybierz samochód

Hyundai Lantra

Hyundai Lantra był samochodem osobowym klasy średniej-niższej produkowanym przez południowokoreański koncern motoryzacyjny. Auto pojawiło się w 1990 roku i Koreańczycy mieli nie lada problem z jego nazwą. Początkowo chcieli „ochrzcić” go jako Elantra, jednak nazwa ta zbyt przypominała Mitsubishi Magna Elante. Z tego powodu w większości krajów europejskich oraz w Australii, pojazd sprzedawany by jako Lantra, z kolei na rynku rodzimym oraz w kilku innych azjatyckich krajach, obowiązywała nazwa Avante.

Dopiero od 2001 roku, pojazd otrzymał jedną nazwę - Elantra. Hyundai Lantra (J1) miał być początkowo następcą modelu Excel, jednak ostatecznie zastąpił go Accent. W pierwszej generacji dostępny był jedynie 4-drzwiowy sedan. Mimo ubogiego wyposażenia i nienajlepszych materiałów użytych do wykończenia wnętrza, Hyundai oferował za dopłatą m.in. klimatyzację czy półskórzaną tapicerkę.

W 1994 roku zmieniono nieco pas przedni i tylny, wygładzając niektóre linie. Również wnętrze doczekało się delikatnego odświeżenia. Oprócz tego do standardowego wyposażenia wprowadzono poduszkę powietrzną dla kierowcy oraz ABS. Pod maską znalazły się wyłącznie 4-cylindrowe silniki benzynowe. Najmniejszy generował 86 KM z 1,5 litra pojemności. Większa, 1,6-litrowa jednostka osiągała 106 lub 114 KM, natomiast topowe 1.8 generowało 129 KM. Moc kierowana była na przednie koła za pośrednictwem 4-biegowej skrzyni automatycznej lub 5-stopniowej przekładni ręcznej.

W 1995 roku pojawiła się II generacja Hyundaia Lantry (J2). Styliści unowocześnili nadwozie, wygładzając resztę kanciastych linii i dodając kilka delikatnych przetłoczeń, jednak na próżno w nadwoziu szukać polotu i ciekawych kształtów. Obok sedana, po raz pierwszy w historii Hyundaia, w ofercie znalazło się także kombi. Na bazie Lantry/Elantry powstał także model Coupe. Na tym nie koniec innowacji, przy projektowaniu Lantry J2 po raz pierwszy skorzystano ze specjalnego kalkulatora przy konstruowaniu zawieszenia.

W 1998 roku przeprowadzono lifting, podczas którego zmodernizowano maskę, zderzak, reflektory, atrapę chłodnicy, a także tylną klapę, tylne lampy i nieco wnętrze. Pod maską, znalazły się silniki benzynowe 1.5/88 KM, 1.6/114 KM, 1.8/128 KM i 2.0/139 KM, a także jedna jednostka o zapłonie samoczynnym, zapożyczona od PSA - 1.9 D generujący 68 KM (ten sam silnik, który montowany był w Polonezie Caro 1.9D). Jeśli chodzi o rodzaj napędu i dostępne skrzynie biegów, wszystko zostało jak w pierwszej odsłonie.

W 2000 roku zakończono produkcję modelu Lantra, z uwagi na jej przemianowanie na Elantrę.

Hyundai Lantra - generacje

Hyundai Lantra - powiązane artykuły

Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!